култура

I LOVE RIO е страстни за култура, и изгледа за покривање на големо богатство на уметничкото творештво што блеска низ градот, во сите негови традиционалните и иновативни форми и изрази.


Репертоарот на традиционалната култура во Рио де Жанеиро е излагаше со докази, вклучувајќи филмски фестивали, театарски претстави, уметнички изложби, и балетски претстави. Уметнички манифестации од благороднички театар продукции на автентични богатства favela се демонстрирани за читателите, додавајќи поголема текстура на културното портфолио на градот.


Рио де Жанеиро слики

CARIOCAS се душата на РИО


"Култура" е отворен и течност термин кој се однесува на ништо произведени од страна на човечкиот интелект. Тоа вклучува традиционална уметност, како што се филмот, театарот, танцот и изложби, како и секојдневниот рекреација, кои ги претставуваат суштината и карактерот на населението. Рио де Жанеиро е навистина богата со наследства и разновидност, со комбинирање на креативноста и влез.

Кога Рио де Жанеиро доаѓа на ум, постојат голем број на слики: беспрекорен плажи, фудбал, карневалот, barbecued месо, и национален пијалок Caipirinha - сепак, повеќе од било што, тоа е луѓе од градот кои го прават Рио што е тоа.

Наречен Cariocas, жители на Рио формираат многу културно разновидна група, како што тие доаѓаат од различни наследства, култури и вери - со непобитен црти сврзување на културата заедно: севкупно добро расположение, љубов кон животот, стил, и топло гостопримство.


Отворен и добредојде, Cariocas се витален дел на Рио она што го прави толку популарна дестинација: надарени со природно оптимистички став, луѓето на Рио се уникатно разликуваат по нивната вистинска насмевка, спонтаност и испитувачки природата.


Од централно значење за целокупната Кариока култура е од витално значење улога која семејството и пријателите да играат во еден друг живот: родендени секогаш се прослави опкружен со многу пријатели и од проширениот семејството, и секоја прилика е совршена можност да се сретнат и да дружат. Спорт, музика, и сончевата отворено најдобро се ужива во друштво на другите, и викенд-скари се главен на локалните живеење.

Дел од локалната филозофија е искрениот интерес учење за начини и начини на други делови на светот, и инкорпорирање на многу нови елементи во локалниот културен предел, давајќи роди особено Кариока изрази како што се музички жанр Боса Нова и разновидност на гастрономски, уметнички и литературни камења.

Еден аспект што позајмува Cariocas од нивниот посебен дух е тенденција да се вклучат влијанија од многу различни култури во некој шармантен и разигран стил.

Во текот на минатиот век, се назад атмосфера, убава глетка и отворено срце луѓе на Рио се однесуваа како "муза" за големите автори, поети и композитори како што се Том и Jobin Vinicius de Moraes, креаторите на обележје боса-нова песна "Garota де Ипанема" (Девојката од Ипанема).

Истите овие аспекти на градот привлекоа некои од најталентираните уметници од целиот свет, како и голем прилив на човечкиот капитал поттикнувало феноменален случувања во културата производство на градот.


Најпознатиот и меѓународно видливи израз на Кариока култура е навистина спектакуларно карневал прославата која се одржува секоја година, илјадници жители маршираат во дует парадирајќи многу софистициран костими на звукот Самба на музика.


Светски познати низ целиот свет со децении, карневал во Рио е навистина диви и спектакуларен петдневна прослава, кои вклучуваат милиони луѓе, и permeating секој агол од градот, и дење и ноќ. Одржа 40 дена пред Велигден, карневал официјално започнува во петок и завршува на масти вторникот. Сепак, пред карневал прослави со почеток во најмалку една недела однапред, и трае до недела, откако масти вторник.

Карневалот во Рио де Жанеиро, датира од 17-ти век, кога португалскиот благородништвото одржа забави и прослави врз основа на нивната благородна европски традиции. Со текот на времето, овие празници апсорбира елементи специфични за домородни и африканската култура и кулминираше со единствена и високо спектакуларен мешавина длабоко под влијание на Афро-бразилската фолклор.

Надвор карневалот во Рио де Жанеиро од огромниот спектар на уметнички и секојдневни изрази блескаш низ градот секој ден од годината, често инспирирани од самиот град и присуството на безброј уметници, писатели и музичари.

Особено важно во Рио де Жанеиро, книжарници бибер по улиците на градот, домаќин на широк спектар на важни уметнички настани, како што се промоции, читања, рецитали и дискусии. Тие се места за дружење, каде што обичните луѓе, уметници и интелектуалци сретне и споделување идеи, и каде литература и уметност комбинација со кафе, храна, музика, забава и дебата.

Рио има развиено и признанија во текот на изминатите неколку децении за нејзиниот придонес во светот на визуелните уметности. Ова делумно се должи на јавни и приватни инвестиции во галерии и изложби низ градот: Museu де Арте do Rio (Art Museum Рио) беше отворен во 2013 година, и е домаќин прекрасен изложби и настани во текот на годината. на Museu де Арте Модерна (Музеј на современата уметност), како и на Центро Културни Банко do Brasil (банка на Бразил Центар за култура), исто така, нудат програма за меѓународно признати изложби.

Друг аспект на културното репертоар Рио е нејзиниот театар. & Quot; Театро Општински, & quot; или Општинскиот театар, е еден од Највпечатливо згради во градот. Изградена во барок стил во Cinelandia во 1909 година, што пред се покажува класични концерти, опери и балети, како и некои музички театар. Институтот ОХРИД, исто така, во собата до двата театри во населбите на Фламенго и Ипанема, водење на богатство на различни уметнички изведби, обезбедување на широк програма на театарот за млади и стари публика


Културата на градот, исто така може да се дефинира како секојдневните активности и манири на својот народ. Графити уметноста, скејтбординг, риболов и змејот летање се клучни компоненти на Кариока современ живот, заедно додека одредени изрази, гестови, вкусови и склоности формираат Муабет ткаенина од богата и унифициран општество.


На Jeito Кариока, или Кариока начин, е познат терминот користи за означување на креативни, позитивен и генијален начин на кој луѓето пречки Рио пристап и катастрофа.

Овие карактеристики се појават како многу од богатите области на градот како што го прават од заедниците на врвот во Рио ридови. Фавелите имаат долги, разновидна и енергична истории и традиции кои продолжуваат да имаат многу влијателна улога во формирањето на есенцијален карактер градот.


Зголемениот развој и инвестиции во градот доведоа до создавање на настани кои се несомнено напредни литература, филм и уметност на глобалната сцена, и се прошири пристапот до култура кај жителите во Рио.


Фестивалот на Рио, која започна во 1999 година, е еден од најважните филмски фестивали во светот и има беа некои од најголем талент во насока, вклучувајќи Коста Гаврас, Жоао Педро Родригез, и светски познати актери како што Семјуел Л. Џексон, Џереми Железо и Helel Мирен.

Градот е домаќин на меѓународен саем на книгата, каде што издавачи, книжари автори, познавачите и ентузијасти да се соберат откријат и да дискутираат за литература, кои нудат простор за провокативни и плодна комуникација меѓу интелектуалците и на пошироката јавност.

Секоја година, Рио држи Анима Мунди, анимација филм Фестивалот скрининг преседан и ангажирање на анимирани филмови од целиот свет. Признаена од меѓународната академија на Оскари, тоа е најголемиот настан анимација во Латинска Америка, во својство на платформа за најновите и најоригиналните уметници во оваа област.

За еден викенд секоја зима, сликари, вајари и визуелни уметници фрли ги отвори вратите на своите домови и студија во креативни срцето на градот - убавото и боемски ридот населбата Санта Тереза - за настан кој се вика де Арте Портас Abertas (отворени врати уметност).

Од 2003 година, државата Рио де Жанеиро била домаќин на FLIP мошне престижен фестивал во шармантна и историски град Paraty. Меѓународниот фестивал на литературата ја донесе заедно некои од најсаканите и критиката современи писатели, вклучувајќи Џулијан Барнс, Дон Делило и Ханиф Курејши.


Истакнување на верски аспект на Рио де Култура Жанеиро, амблематски статуа на Исус Спасителот разбои величествено над градот, кој ја симболизира и сведочат за длабоката вкоренети врска помеѓу Cariocas и на христијанската вера - портретирани со раширени раце, споменикот потсетува сите посетители на поздравниот природата на градот и луѓето.


Бразил е многу религиозна земја, како и поради разновидноста на нејзиното население, често религии приклучи влијанија од католицизмот, протестантизмот, Паганизам, европски спиритизмот, Домородните верувања и африкански религии и ритуали - истакнување на примерен отвореност и културна интеграција на двете Рио де Жанеиро и на земјата како целина.

Двете повеќето преовладува влијанија врз вера населението се европски христијанството, и Светите Тајни и обичаи кои мигрирале во земјата, заедно со африкански робови. До средината на 20 век, над 90% од Бразилците беа католици, правење земјата најголемата католичка земја во светот, со брзо раст во Евангелско протестантизмот во текот на последните 50 години.

Верски празници и прослави се одржуваат во текот на годината во чест на светите и свето и цената на големо значење во бразилската фолклорни и Католичката историја. сите во текот на Јуни, јули и делови на август, Рио е домаќин на голем број на отворен и затворен партии во чест на значајни светители, проникнува Католичката прослави со традиционалниот бразилски и афро-бразилската музика и кујна, како што Forró музика и на различни традиционални национални јадења.