мода

I LOVE RIO претставува највпечатливите и современата мода за мажи и жени во Рио де Жанеиро, обезбедува увид во најновите трендови во облека за, партии, спорт, секојдневна рекреација работното место и на плажа.


Историскиот развој на меѓународни и национални стил трендови се дава изглед-во, да достават читателите со чувство на општественото и политичко влијание на уметничката форма. Од фустани и костуми за бикини и гаќи за капење, модна писта за стил идеи се спакувани и предадена на читателите да им помогне да заживее нивната гардероба и да се разбере кариоките естетски.


Рио де Жанеиро слики

Стил за креативниот ум


Жив живот на Рио де Жанеиро, е тесно поврзана со неговата интензивна моден стил, како што е еден од јазиците што градот го користи да го изразат својата индивидуалност. Луѓето од Рио имаат вградени некои од топлината и убавината на нивната животна средина и карактер во начинот на кој тие се претстават себе си, со што нивните естетски многу влијателни во светот на меѓународната модата.


Сите од најдобрите и најпознатите дизајнери и модни куќи се наоѓаат во оваа културна место, но мајчин брендови преземе круната - локалните панорама е радосно преполн со неодолива дизајнери кои даваат трендови свој глас.


Cariocas имаат многу посебен изглед, се карактеризира со наклонетост за боја, сјај и разиграност. Мода во денес градот е резултат на локалните креативност и на влијанија од сите краеви на светот, reimagined и прилагодени на топлина и отвореност на природата на градот и неговите жители.

Живописни модели, платформи и тиркизна елементи работи совршено во рацете на овој плоштад за тропски Pret-а-Портер: Рио поставува своите стандарди, и се споредува само за себе. А многу уникатна употреба на тонови, суровини и сјајна текстура, како и геометриски форми или flaunty даде непогрешлив талент на писти, во модни ревии како и на плажа.


До почетокот на 20 век бразилски модни беше речиси целосно утврдени со европските трендови, што значи дека облеката ретко се прилагодени на тропска клима. Во овие првите децении меѓународната стилови беа предводени од француски дизајнери, кои го ослободиле жени од корсет.


Бикини е дизајниран во Париз во 1946 година, кои го предизвикале узбуна дека тоа беше именуван по бикини Атол, мал печ на Атлантскиот Океан, каде што Американците вршат атомски тестови. Тоа беше прв пат се носи во Рио де Жанеиро две години подоцна, и оттогаш стана иконите симбол на Кариока плажа култура. Во 1962 година, првиот флип апостолки се создадени во Бразил, врз основа на јапонски обувки, кои го отворија патот за светски познатиот бренд Havaiana.

МО, Хипи и Гранџ модата доминираа на 60-тите, 70-тите и 80-тите години низ Западот, што наголемо се под влијание на популарната музика од тоа време како што се рок, диско, гранџ и метал.

Рио де Жанеиро се биде дом на голем број на наследства, културите и субкултури, модата и трендовите соодветно развиени. Кариока стил се слави за светли и живописни бои кои одговараат на сончева клима, но сепак постои забележлива разлика помеѓу видовите на облека се носи за работа и одмор.


Градот е исклучително културно и разновидна, и има неколку уметнички и оригинални струи трчање преку своите жив улиците. Самба, Боса Нова Surf и се некои од жанрови, кои му даваат модни уникатен карактер овде, и може да се најде во сите уметнички изрази дека локалните дизајнери избере.

Додека е широк избор на бои, облици, модели и дизајни може да изгледа случаен на посетител, постојат јасни и конкретни насоки за места, прилики и субкултури. Плажа облека следува јасни правила, често дури и за формални и елегантни амбиенти: посетителите забележите веднаш, не постои причина да се погледне неуредна на плажа.


Уметност, убавина и елеганција се воделе во начинот на живот во Рио. Плажа и неговите сценарија, активности и чувства се главна атракција во животот во овој град и совршено место за овие искуства да се вклучат во е мода. Бански дизајнери се голем хит на целата година, поради тоа што нивните производи не се туристичка атракција, туку начин на живот за сите граѓани.

Во текот на неделата мажите и жените имаат тенденција да се одлучат за костуми, формална облека и затворени чевли. Постои одредена уметност на избирање на овие елементи со оглед на топла и влажна клима - двата пола имаат тенденција да се носат лабава фитинг предмети изработени од лесни ткаенини.

Посебен аспект на секојдневниот и ноќно време модата е дека и мажите и жените имаат сосема природен изглед. Тексас шорцеви, лабава каишот блузи, тече здолништа и фустани, енергична маици и сандали може да се види во локали, плоштади, паркови и плажи. Шминка обично е многу дискретно, и мажите косата е вообичаено краток и солиден, често придружени со вкупна бричење или светлина брада најмногу.

Додека класичен изглед е природен и слободен дух, особено околу плажите, Cariocas имаат тенденција да бидат уредни и добро kempt. Чевли и облека се свежи, чисти и не-изгужвано. Многу жени ги напуштат своите брави за да нормално паѓа, а други редовно ги исправи. Тоа е исто така широко распространета пракса и за мажите и жените да имаат маникир и педикир.

Мултикултурно отпечатоци и стилови, здолништа и накит, се редовна компонента на гардероба Кариока. Таму се популарни локални дизајнер брендови за младите луѓе во градот и пошироко Бразил - пионерски гласови во бразилската модата, угостителство за луѓето од сите стилови и убедувања преку жив, свежи и примамливи парчиња. Дизајни Рио фузираат high-end оригиналност и софистицираност, со свеста на секојдневните потреби на Бразилецот мажите и жените.

А карактеристика на овој моден градот е неговата разновидност, и има за секого по нешто: од classiest и најпрестижните на редовните сурфер, Рио де Жанеиро, наоѓа начин да ги задоволат потребите и се молам на расположението, па дури и да се поврзете со неоткриени желби. Оваа флексибилност може да се најде под различни брендови, прскаат со егзотични искуства оригиналност и креативност.


Модната индустрија во Рио е поголема ширина и углед во текот на изминатите години, а градот сега е домаќин на различни плодотворен модни саеми кои модата и стилисти од целиот свет закаже година околу. Градот е исто така дом на важна институција наречена "Академија Brasileira da Мода", вели Бразилецот академија за мода.


Во богата културна сцена има место за сите уметнички изрази и мода прави бројни настапи во Кариока календар, особено со модни недели во Рио де Жанеиро, кој секоја година и тоа со летни и зимски изданија. Овие прилики, се помеѓу голема и силна мрежа на настани кои го опфаќаат година и земјата со возбудливи емисии. Најголемите имиња во индустријата, како и клучните влијанија од странство, доаѓаат заедно во оваа фест да amaze со величественоста на нивните ноќници, свежината на своите благороднички и лежерниот потписи, и софистициран костими за капење. Во земјени бои и пастели, блескаа со светла црвена и пролет отпечатоци, женственоста и привлечност се вистинските ѕвезди на шоуто.

Стил доаѓа природно, благодарение на спокојство и природна убавина на жени од Бразил: вистинска музите живот во душата на градот. Бразилскиот супер модел и моден тренд положувачи се примери за важноста на бразилската модна интерес и на својот талент и убавина жените. Flaunty коса е една од трговски марки на овој бразилски град: дали е долго сурфер брави, или сирена брановидна грива, здрава и сјајна коса е посветено баран.

Некои идеи, за оние кои не се толку навикнати на влажност и ветрот типични плажа страна, може да биде многу корисно да се остане во чекор со речиси совршена стандард на локалното население. На "бразилската искрогасител" зацрвстувањето техника коса има многу сточни, додека повеќе физички движења стануваат исто толку популарна со идеалите за здрава третмани за разубавување, наместо на хемиски опции.


Шопинг во Рио де Жанеиро може да биде како што се различни како 160 населби во градот, 70 плажи, и бесконечна барови. И ексклузивни луксузни трговски центри се достапни колку возбудливо уличните пазари каде што сè е зделка - да не ги спомнуваме антички саеми, познатиот Ипанема Хипи саем, или шармантната Копакабана ноќ стои.


А сорта на опции да се грижиме за сите вкусови и буџети се расфрлани низ сите области, и им даде на сите добра алтернатива за врнежлив ден. Мини трговски центри, речиси преправен како единствен продавници, се кријат во внатрешноста на зградата во секој агол од градот - далеку од светло место, овие центри се омилени меѓу локалните зделка ловците.

Значи, ако на плажите, бикини, и топлина на Рио стане премногу, тогаш во градот има некои брилијантни трговски можности за доза на мало терапија. Постојат голем број на трговски центри, трговски комплекси, бутици, и ситни еднократна продавници за да се задржи желни купувачи среќни.


Цените може да варира како времето во текот на летото - па локација може да значи разлика помеѓу скапи и зделка - особено за облека, чевли, уметност и занаети, и сувенири.


Barra Референци е најголемиот и најпопуларниот центар во Рио - се наоѓа во област на Barra da Tijuca, речиси е мал град во себе, во комплет со рестораните и кината во соседните центарот на Њујорк - дом на повеќе ресторани, пабови, и дури и фитнес клубови. Несомнено е место да се обратите за шопинг треска, со стотици продавници се шири низ на 4-километарското водат, имиња од високо-улица за независно во сопственост на модата и продавници за накит. Не е далеку во истата населба, на нова влегува на шопинг сцена е благороднички и трендовски селото Мол, прикажување само најдобрите од најдобрите бразилски и меѓународни брендови.

Исто така таргетирање на софистицирани потрошувачите, е Сао Conrado Мода Мол - дом на зголемување на резолуцијата продавници секое прикажување на ексклузивни дизајнер брендови. Козметички, спортски, и електронски продавници снабдување на богатите туристи и Cariocas со тоа што им треба за забава попладне. Просторот е отворен и воздух, и амбиентот порелаксирани отколку другите трговски комплекси. Еве, тоа не е невообичаено да се на место Бразилецот познати личности и фотомодели perusing на продавници, на моменти на нивниот пат кон локалните кино опремен со четири екрани и удобен камериер паркинг.

За голем шопинг, и во близина на најпопуларните плажа области, импресивен, Рио до Сул центар е во склопот наоѓа во Ботафого и шик шопинг Leblon е во право во срцето на Leblon Distrcit. Со стотици продавници, во различни ресторани, и кината, овие центри се наоѓаат во близина на многу од најпопуларните знаменитости на Рио, како што се планините Шеќер леб и Corcovado.

Leblon е елитниот кварт каде да најдете ресторани, дизајнер бутици и сензационен поглед на градот. Тоа е исто така во близина на Babilonia Феира Hype, месечна настан покажа дека модата, дизајнот, кулинарски и музички уметници со подземен, смислени и неповторлив допир. Изложувачи гостин и во живо од претстојните или светски познати уметници и диџеи додадете на искуство, што е една од најпознатите дели и наградена со локалните жители кои сакаат да ги исполнат новите модерни тенденции.


Бразилската модна се уште е обележана со естетска синкретизам - мешавина на влијанија, идентитети, концепти и трендови. Оваа уникатна фузија е постојано се збогатуваат Кариока дизајнери, и може да се најде во high-end настани и продавници, модерни трговски центри, како и во шармантна модни саеми низ целиот град.


Во прилог на трендовски шопинг области и центри кои бибер градот, исто така, постојат голем број на мода и облека саеми. Еден од најславните од нив е на секои два месеци настанот наречен "О Кластер", кој ги обединува префинет и експериментален мода, музика и гастрономија во една убава палата во соседството Ботафого.

Има простор за други модни саеми, како што е оној одржува секоја недела во иконски населба Ипанема: во Феира Хипи Пазар, кој му дава посетителите и локалното население одлични шанси за да ја видите и да уживате во антички богатства и да се вклопуваат во ретро-шик сцена лежерност атмосфера дека само Рио де Жанеиро може да даде, и гарантирано да се произведуваат некои интересни објекти за сите заинтересирани во Кариока уметност и занаетчиство

Секој гледа за облека и чевли по намалена цена, треба да се упатат кон центарот на Центро, особено по должината на улиците Руа Uruguaiana, Rua da Alfândega и Руа Буенос Аирес, каде модни куќи доминираат улицата фронтови на атракција шопинг област наречена "Saara."

Кога шопинг за оригинални уметнички, соседството на Санта Тереза е hangout место за голем број на уметници во Рио и креативни умови, толку многу уметнички галерии украсуваат калдрма улици и тесни улици. На кафулиња, барови и ресторани на оваа шармантна соседството обезбеди олеснување за уморни нозе по шопинг долг ден, додека некои убави примери на Бразилецот уметничкото дело може да се купат во соседството - од прифатлива да поскапи, и постојано уникатна.

За повеќе специјализирани предмети, како и музички инструменти, Rua da Кариока е улица со плетеницата на музички продавници каде мајчин бразилски народни инструменти, како што се Bahian гитари, Rabecas и Pandieros може да се купи - сите тие се направи голема сувенири и подароци за семејството дома.

Со таква течност разбирање на трендовите, интереси и истражување на чувства и искуства еден, тоа не е изненадување дека креативноста резултатите од Кариока во многу широка понуда на материјали и техники, што следствено произведува малку веројатно и исклучителни креации во декор, накит, убавина третира и додатоци.