гастрономија

Храна е централна компонента на таписерија на кариоките култура, игра важна улога во семејниот живот и социјалните интеракции, а кои сведочат за историска еволуција на градот.


Гастрономски накит во баровите, рестораните и вечера маси претставуваат богат, експериментални и културно добредојде општество. I LOVE RIO открива некои од најдобрите кујна служи на ресторани низ градот, од богатите населби во фавелите. Историјата и развојот на основните кариоките јадења се бере, освен и претставени заедно привилегиран инсајдерски знаење и совети.


Рио де Жанеиро слики

Потеклото, традиции и гастрономската култура


Митрополитот мени Рио де Жанеиро, во голема мера е производ на важната улога што градот одигра во историјата на Бразил, привлекување и обединува културите од целата земја и од остатокот од светот.

Рио де Жанеиро е официјален главен град на империјата и на републиката со векови, а тоа е де-факто економски и културен град на Бразил, за повеќето од своето постоење. Како таква, на градот домаќин, дипломати, приходи од авторски права и секое носат по различни вкусови и гастрономски желби, кои влијаат на локалната кујна.

Слично на тоа, резултат на трговија Рио ја поздрави постојан прилив на трговци, имигранти, политичари, како и патниците од секаде во светот - денес, гастрономија во Рио е резултат на нивните придонеси.

Заедно со овие влијанија, модерен Кариока кујна, исто така, вклучува и домородните зачини и рецепти, измешани со древните африкански подготовки и традиционалните Португалски кулинарски традиции. Резултатот е подобрување на конвенционалните рецепти и создавање на широк спектар на нови и уникатни јадења, со силна европска влијание.

Домородните влијание придонело многу овошје, семиња, и ореви како што се кашу, маниока, Таро, тамаринд, цреша, дланка, jaboticaba, jambo, а sapodilla. Африканци беа задолжени за готвење во колонијална Бразил, и тие го донеле грав, повеќето типични национални јадења, чили, маслиново масло, дланка, сушени ракчиња, компир, бамја, и разни билки кои се користат за ароматичните - некои од овие оригинални африкански рецепти се уште се подготвени за време на важни локални комеморации, како што се Zumbi dos Palmares ден.

Кариока гастрономија долгува Португалија повеќето од нејзините основни европски рецепти за месо и морска храна јадења, салати, супи, десерти, и да пресушиме слатки - Португалската силно промовирани на потрошувачката на пченица и ориз со говедско, јагнешко, свинско месо, риба, супи, овошје, и зеленчук.


Во текот на градот 450 години од постоењето, Жителите на Рио имаат развиено одлична кулинарски одблесокот, инкорпорирање на влијанија, вкусови и текстури од Африка и Европа, како што се feijoada, треска и многу вкусни јадења од Northeastearn Бразил, нивното прилагодување на домородните готвење и состојки како што се анимизам и кокос. Во последниве години, различни видови на меѓународни кулинарски култури се преземат корен, како на пример јапонски суши, мексиканскиот empanadas и францускиот палачинка.


Од шармантна и весели барови наречен продажба удобност храна "botecos 'за high-end експериментална кујна, традиционалниот бразилски таблички на егзотични интернационална кујна, постојат ресторани низ градот за да одговараат на секое расположение и непцето.

Глобализацијата, а последниве Бразилецот економски бум дополнително збогатена кулинарски странски влијанија, и додека одржувањето на својата оригиналност, Кариока гастрономија сега значително се прошири и на некои неверојатно софистицирана рецепти. Денешната гастрономија достигна такво значење во Рио да резултира со формирање на различни годишни кулинарски фестивали и натпревари, како што се на Фестивалот Gastronomico Рио, на Degusta Рио и на хостинг на тестенини Конгресот светови ".

Бразилската кујна сега е еден од најбогатите во светот, и додека типична регионални јадења може да варира во текот на бразилската територија, во Рио де Жанеиро feijoada издвојува, заедно со 'Леао Велосо' ракчиња супа.


Feijoada, национално јадење во Бразил достигна статусот на повеќето типични национално јадење и тоа е најшироко познат надвор од Бразил и симбол на бразилската кујна.


Постојат четири главни видови на ресторани во Рио де Жанеиро - rodizios, churrascarias, килограми, и 'a-la-carte. Дадени секаков вид на храна, секој тип на ресторан нуди уникатна ги преземе и искуство во начинот на кој јадења се служат и да ужива.

Rodizios се екстремно популарни претпријатија, каде што е обвинет за фиксна цена и неограничен курсеви се служи на маса без дополнителни трошоци - пијалоци, кафе, и десерти обично им се наплатуваат поединечно. Rodizios навистина сакав во Рио, па дури и редовните ресторани може да се претворат во rodizios за викенд: всушност, неколку добро воспоставена на high-end ресторани сега нудат rodizios за време на ручек час.

Типичен придонеси rodizio има пица, предјадења, тестенини и месо. Во туристички области како што се и Копакабана Ипанема rodizios суши сега се повеќе достапни. Rodizios може да варираат од многу прифатлива и едноставен вечери до многу скапи и благороднички ресторани.

Churrascarias се еден вид на rodizio, но тие се специјализираат во сервирате месо и, бидејќи на нивните екстремни популарност се нормално класифицирани е класа на сопствената - во овие ресторани келнерите постојано доаѓаат на маси и парче различни видови месо директно таблички на корисниците . Црвена и зелена хартија сигнал се дава на клиентите да го сигнализира келнери или да се задржи или да престанат да доаѓаат.

Churrascarias исто така нудиме бифе маса каде што клиентите може да се само-служат разни дополнителни страна на јадења како што се зеленчук, тестенини, risottos, леб, сирење, колбаси, супи, и мирудии. High-end churrascarias исто така, вклучуваат риба и суши на бифе маса - за вегани, можно е да ги придружуваат своите пријатели месо љубов и уживаат целосна месо бесплатен оброк само со од страна на јадења. High-end churrascarias служат специјални месо, како што се зајакот и ној, без дополнителни трошоци, но овие јадења може да не се на менито и треба да се специјално побара - пијалоци, кафе, и десерти никогаш не се вклучени во фиксна цена и се генерално се скапи во споредба со цената на курсеви.

Килограми се ресторани, каде што клиентите се служат на главната маса, а потоа измерете нивните чинии и се фактурирани соодветно од тежината. Килограми често нудат стапка 'fixo ", кој овозможува неограничено порции на фиксна цена - нормално оваа стапка не е јасно видливи или рекламира и мора да се распрашуваше за. Повеќето килограми имаат основни churrascaria како и, нудејќи фина разновидност на месо. Овие намалувања обично се наоѓа одделно од главната маси храна и месо се сече и се подготвени да нарачате.

High-end килограми исто така нудиме суши, како дел од шведска маса - Покрај тоа, тие можат да понудат на sashimi лосос или туна, но тие мора да бидат посебно го побара и да се бројат на посебен сад, и се фактурирани по повисока цена.

A-la-carte се типичните ресторани каде јадења се нарача од фиксен мени - постои голем избор на ресторани од а-ла-carte во Рио, служат јадења кои се движат од типичен бразилски на современата азиски, топење, етнички и Вегански.


На културно разновидна и имагинативна 'a-la-carte "ресторани таа линија на улиците на градот се уште еден одличен пример за локална креативност. Јапонски храна пристигнале со големиот прилив на јапонски имигранти во почетокот на 20 век и неговата оттогаш стана тренди опција меѓу Cariocas.


Француската кујна, во сите негови форми и голем дел од својата софистицираност, исто така, се опфатени со широко отворени раце од страна на луѓето Рио де Жанеиро. Палачинка ресторани кружат, и париски гастроном кујна може да се најде во ресторани во Leblon и Копакабана.

Многу ресторани кои нудат јадења и вкусови од целиот Бразил, како и пошироката Јужна Америка, кои служат прекрасен перуанскиот храна на Инките потекло. Рио де Жанеиро го усвои други кулинарски трендови во текот на годините, со широк спектар на стилски и инвентивни вегетаријанска и вегетаријанска ресторани.


Во целосно разбирање на голем афинитет и љубов за храна и музика Cariocas ', барови и ресторани во Рио честопати се испреплетуваат две, обезбедување на клиенти со музички изведби во живо како што јадат. Многу од баровите и клубовите кои на улиците на населби како Lapa понуда смирувачки самба покажува со традиционалните менија заедно.


Во Рио де Жанеиро, на богат кулинарски култури во светот се споени заедно со радосна пресврт, создавајќи уникатно посебен и имагинативна мени Кариока.

Наречен 'Feijoada "Бразилската национално јадење е црн грав чорба, кој содржи до тринаесет сорти на свинско месо и колбаси парчиња, како и изборни зеленчук. Многу историчари веруваат дека тоа произлегува од чорби консумира во Јужна Европа во времето на португалски колонизација. Грав и месо, задушени со часови, се богати, крем и уникатни и ресторани низ градот се натпреваруваат за да се произведе многу најдобрите примероци на овој бразилски деликатес.

Познатиот бразилски скара, се вика 'churrasco е роден во бразилската држава Рио Гранде до Сул, кога пионерска земјоделец добиток одлучи за скара месо на дрвени skewers над огнот, зачинети исклучиво со груб сол. Додека скари често се сместени во домови, печено месо на скара ресторани имаат навистина заработени Рио својата слава. На 'rodízio' (ротација) систем е она што му дава Churrascarias нивниот уникатен карактер и привлечност - еден континуиран прилив на сочни парчиња месо се изведени пред маси клиенти и исечени пред нивните очи, придружуван од широк спектар на страна на јадења, салати, колачи, и суши.

Португалската прв пат е воведен кокошки во Бразил во почетокот на 20 век и почетокот на aviculture во земјата беше познат како "frango caipira ', што значи' селски пилешко. Денес, Бразил е една од најголемите exporteres на пилешко месо во светот. Сите низ Рио, можат да се најдат докази дека Cariocas се добро обучен пилешки готвачи и потрошувачите, и се усовршила уметноста на пломби, како и намалувања стручно скара. Одење минатото барови и продавници, жителите и посетителите редовно се поздрави од страна на богатите и извонредно привлечна мирисот на плукаат-печени целата кокошки.


Рио де Жанеиро, има долга историја на риболов, а во исто време се одржа насловот на највисоко риболов принос од сите држави. 'Bacalhau', или Код, е многу популарна риба во Бразил, и зборот сега се однесува на фино исполирана национално јадење, славно ужива на Божиќ. Bacalhau била воведена во Бразил од страна на португалски суд во почетокот на 19-от век.


Импресивен број на морска храна оброци доаѓаат од североисточниот дел на Бразил. 'Moqueca де Peixe, "почнува рибја чорба која потекнува од домородните племиња во Баија, традиционално се готви во глинен сад, со кокосово млеко, палминото масло и избор изборот на риба. 'Acarajé' е прекрасно уникатна афро-бразилската јадење направено на традиционалните црни очи грав, кромид, сол и палминото масло, првата снимена во Баија во 1916. Состојките се стркала во топка, нешто како falafel, кој потоа се сече на половина и се служи со пополнување на pigweed, парен ракчиња, бибер и салата.

Cariocas обожава своите колачи, слатки и грицки, која може да се најде во речиси секој бар, ресторан и дома во градот. Се јадат на маси на само за секого, од мали продавници во горниот дел од фавелите, да софистицирани шампањ вечери во благороднички област Leblon. Една од најомилените на бразилскиот солени колачи е 'coxinha ", една капковиден, пилешко исполнето, меко тесто, обложени во трошки од леб, се вели дека потекнува од Сао Паоло во крајот на 19-от век. Рамо до рамо со coxinha, секогаш може да најдете широк асортиман на "Pasteis ', или колачи. Тие се полни со двете традиционални и современи пломби, вклучувајќи најчесто кашкавал, шунка, мелено месо и едра.

Brigadeiro' е архетипски Бразилецот слатко - декадентниот гостин на секоја партија и популарната третираат мусандра Cariocas. Тоа е мека и снисходливо тартуфи формирана на кондензирано млеко, чоколадо и путер, обложен со sprinkles. Името значи ", бригадниот", како почит на бригадниот Едуардо Гомес кој се кандидираше за претседател на Републиката во 1946 година Слатки и солени закуски се на многу начини на главен на исхрана Бразил Јан, и нешто што Cariocas чувствуваат голема гордост за.


Секој во посета на Рио де Жанеиро ќе биде пречекан со извонредно привлечна 'Caipirinha "- пишува дека прославениот бразилски коктел направен од лимон, кршен мраз, шеќер и' cachaça 'со шеќерна трска дух. Постојат, исто така вкусни пресврти на класичен, со користење на вотка наместо cachaça и страст овошје, киви или манго наместо лимон.


Овошје придонеси на Бразил се некои од најслатката и повеќето вкусен дел на светот. Наречен 'sucos', постои огромна разновидност на свежо направен овошни сокови што се нудат во Рио: од традиционалните портокал и јаболко, за повеќе тропски опции гуава, папаја, манго и jackfruit. Овошни сокови се исклучително популарни компонента на Кариока диета и начин на живот. Кокос вода е миленик на жителите на Рио, и може да се купи од било крајбрежните киоск или уличен продавач.

"Acai" е прочуен тропски "супер храна", кој може да се конзумира во голем број на различни форми, вклучувајќи ги и сокови и Sorbets - често посеан со слатка и крцкава granola, банана, јагода и мед.

Без разлика на храна или повод, пиво е обележје пијалок во Рио за долго време, каде што првите записи за нејзиниот датум на потрошувачката назад во 17 век. Во денешно време, на сите големи социјални настани, улични забави и зуењето плоштади, уличните продавачи продаваат конзерви и шишиња од големите, пренослив мраз кутии и мештаните стои. Традиционално, толку важно како и начинот на правење на пиво, така е неговата температурна: постудените подобро!