историја

Историја на Рио де Жанеиро е длабоко богата, разновидна и мултикултурна - Јас I LOVE RIO изгледа во почетокот на развојот на ритуали и практики, со доаѓањето на храна и стилови од целиот свет, а раѓањето на знаменитости на градот.


Таа им нуди фасцинантен информации за еволуцијата на населби, за потеклото на фестивали, забави, жанрови, телевизори емисии и модата, како и примамлив сликите од минатото, од стариот кафе насади на 19 век, мјузиклот вриење од 1970-тите и 80-тите години, а свеченостите на почетокот на 20 век.


Рио де Жанеиро слики

Прекрасен град Рио


Рио де Жанеиро е една од најпознатите еклектичен метрополи во светот - голем и навистина уникатен мозаик, составен од широк спектар на социјални, културни и физички пејзажи. Разбирање минато на градот е од витално значење за разбирање на исклучителни и повеќестран својата современиот идентитет.

Историја на Рио следува еден фасцинантен траекторија: почнувајќи од почетокот на домородното население на португалскиот колонијална власт, и од монархијата кон република, па дури и на воената диктатура. Преку овие разни важни епохи, градот е генерирана убава архитектура, уметност, култура, музика, храна, и енергична дух.

Морското пристаниште Рио направила регион од животен стратешки интерес во размената на шеќер, злато и кафе и државата била со тоа направи град на земјата во 1763 година - титула која го задржа и исклучување за речиси двесте години. Позиција на пристаништето и улогата на градот на капитал се нашироко се смета да се биде на две од најважните фактори во експанзија и еволуција на малку веројатно мочуришните и планинскиот регион.

Географската развој на Рио е обележана со проширување надвор од историскиот центар и развојот на три околните региони: трговскиот ориентирани Северна зона, на благороднички и туристички Јужна зона, и на ново развиен и модерната западна зона.

Регионот познат како Бразил била населена со илјадници години од страна на домородните популации кои од страна на некои сметки достигна Америка од Азија, од страна на земјиште низ Алјаска или од страна на морето по должината на Тихиот Океан. Овие полу-номадски племиња живееле како мигранти ловци-собирачи, и никогаш не развиле писмена евиденција или монументална архитектура, па затоа не се знае многу за нивната историја. На овој ден, на многу места во регионот на Рио де Жанеиро, се уште се означени со автохтони зборови - познатата плажа "Ипанема" е еден пример, со "Ипанема" што значи "лоши води," најверојатно во врска со риболовот. Самиот збор "кариоките", кои се користат денес за да се покаже на жителите на градот Рио де Жанеиро, е изведен од зборот домородните Oca 'Кари' ', што значи "Белата куќа" или "куќа на белиот човек.'


Подрачјето на кое стои на градот беше 'откриена' на 1 ЈАНУАРИ 1502 година, за време на португалската експедиција предводена од Гаспар де Лемос, кој верува дека тој стигна до устието на големата река, и го носи името на градот "реката на јануари, соодветно.


Во 1565 година португалскиот општи Естацио de Sá официјално го основал градот во обид да ги истера на француската кои се борат да ја преземат контролата на областа за 10 години: тој прогласен за град "Sao Sebastiao do Рио де Жанеиро," и до XVIII век градот бил наречен едноставно "Sao Sebastiao. Sao Sebastiao Првата беше цар на Португалија во времето на создавањето на градот, 1 март 1565 година, и тој носеше истото име на светецот кој подоцна беше светец-заштитник на градот: Sao Sebastiao.

Французите беа успешни протеран две години подоцна, но продолжиле да се борат за доминација за следните педесет години. Брегот околу Рио де Жанеиро привлече португалски и француски колонисти поради профитабилна трговија на Бразил Дрво и шеќер, кои би можеле да бидат спроведени преку пристаништето.

Во 17 век градот бил густо населен уште од домородните Indios. Всушност, од 1660 година, тоа беше дом на импресивен 6.000 домородните Indios, во споредба со само 750 португалски и 100 Африканци. Во доцните 17-ти и почетокот на 18 век, градот станал главен трговски точка за робови, како и злато и скапоцени камења минирани во соседната држава Минас Гераис, и поради оваа причина во 1763 година на општата влада беше префрлен од градот Салвадор во североисточниот дел на Бразил во Рио де Жанеиро, со што главниот град на државата.


Во текот на колонијална ера португалски, помеѓу 1763 и 1822 година, Рио де Жанеиро, бил главен град на Бразил. Во овој период, делумно се должи на својот статус како главен град, а делумно за да се биде од витално значење центар на трговија, Рио привлече луѓе од многу делови на светот. Емигранти од различни делови на Европа, Азија и Блискиот Исток, основан активности во градот и во околните области, давајќи им на потекло на културата на асимилација, кој уште сега е карактеристика на Рио.


Кон крајот на 18-от век, економската криза го погоди градот, како и другите земји во Јужна Америка се натпреваруваат со Бразил во производството на шеќерна трска. Менување на плимата и среќата ќе се трансформира во Рио де Жанеиро значително во следниот век.

Поради тековните воени Наполеон со Португалија се врати во Европа, Рио де Жанеиро стана привремен главен град на Португалија, меѓу 1808 и 1821 година, и тоа е во овој момент дека кралскиот двор беше префрлен во Рио одборот 40 бродови. Португалската кралското семејство пристигна во Рио во 1808 година, со што заедно 20.000 членови на португалски суд, како и рафинирани архитектонски стандарди, уметници, студиозно, и академици, како и желбата за цркви и современи дипломатската пракса.

Рио станал главен град на бразилскиот империја во 1822 година, што дополнително проширување занаети и трговија со Европа и остатокот од светот. Во овој период, чија основна дејност во главниот град беше изведбата на кафе, ќе доведат до создавање на различни фарми и градењето на многу места за живеење уште постои.


Кафе производство значително се зголеми економијата и трговијата, а подоцна станал еден од најважните извозот на Рио де Жанеиро, правење кафе популарни во сите делови на светот на невиден размер.


Во 1822 година, на Војната за независност Бразилецот започна, а Рио де Жанеиро стана главен град на новата и независна монархија. Подоцна, градот остана како главен град на империјата на Бразил до 1889 година, и, конечно, за време на Републиканската години на Бразил до 1960 година, кога главниот град беше префрлен во Бразилија.

Во текот на својата историја, Рио де Жанеиро беше срцето на моќно и иновативно политички и интелектуални струи, што доведе до укинување на ропството во 1888 година и формирањето на Републиката во 1889 година.

Со намалувањето на принудна работа од витално значење за кафе и плантажите со шеќерна трска, градот започна да прима голем број на европски имигранти и поранешни робови, привлечени од можноста за платена работа и помеѓу 1872 и 1890 година населението двојно. Оваа демографска експлозија предизвика домување криза која постои уште од средината на деветнаесеттиот век, и несигурна станбени населби почнаа да се појавуваат на врвот на ридови на градот: овие населби подоцна ќе дојде да се нарече "фавелите", сега се познати во светот како резултат на нивната карактеристичен изглед и нивните важни културни придонеси како што се музички жанр "самба и развојот на спектакуларниот карневал тимови кои парада секоја година во градот.

Во 1890, околу еден милион луѓе живееле во градот, со околу една четвртина се имигранти - тоа во прилог на поранешните робови од кафе и шеќер плантажите ослободен во 1888 година со указ на принцезата Изабела.

Во почетокот на 20-от век градоначалникот Переира Пасос презеде широк обем реформи за урбаната структура на градот, изградба на патишта, широки авении и модерни згради, како и обезбедување на асфалтирање на центарот на градот и околните области. Инфраструктурата беше моделиран според париски архитектура од тоа време, и се смета дека некои од најважните и највлијателните работа се случиле во историјата на Рио де Жанеиро. Ова е кога термините "Cidade maravilhosa ', или' прекрасен град, е роден и засекогаш врежани во душата и идентитетот на градот.

Во тоа време срцето на градот се постават во центарот, одвоени од една страна од крајбрежниот залив, додека внатрешноста бил населен со мал allotments и фарми. Со доаѓањето на електрична енергија кон крајот на 20 век, демографската почна да се менува и електрични трамваи овозможи на луѓето да живеат во значителен дистанца од нивното работно место, проширување на границите на градот. Стариот дел од градот, во близина на морето, се претвори во "Центро" (Центар) - регионот на трговијата и бизнисот, додека станбени урбаната структура прошири надвор по должината на брегот и кон внатрешноста за да се формира Северна зона. Проширување мораше да се движи околу чудна топографија на градот, каде што планините се врежани преку од долини и обрабени со плажи.


Помеѓу 1920 и 1950 и крајот на Рио де Жанеиро стана екстремно популарна со high-end посетители и интернационални ѕвезди - тоа беше време на овој период, во 1923 година, дека познатиот Копакабана Палас беше инаугуриран и познати филмови се снимени.


Заклучно со 1930 година на океанот-пред окрузи на Копакабана, Ipanema и Leblon, која претходно беше сфатен како егзотична плажа дестинации, стана високо ценета станбени локации, благодарение на отворањето на тунели, и доаѓањето на трамвајски линии.

Литература од времето величаат здравјето и социјалните бенефиции на крајбрежните воздух и море и плажа за капење и крајбрежни живот стана нов тренд - знак на софистицираност и елита одмор. На Јужна зона почна да се гледа како на културно срце на градот, каде што живеат големото хотели, рафинирани ресторани, кина, клубови и театри. Музичкиот жанр "Боса Нова 'е роден во овие региони и процвета во 1960-тите, 70-тите. и 80-тите.


Во 1960 година, федералната капитал беше префрлен од Рио до Бразилија, стимулирање на градот да се најде нов идентитет фокусирајќи се биде културна престолнина на Бразил.


Создавање на тунели и патишта, исто така, го отвори западните крајбрежни водат до интензивни случувања. Во текот на 1970-тите од областа сведок на значително побрза урбанизација, дозволувајќи им на големи делови од богатите населението да се преселат во областа на Barra da Tijuca како и понатаму запад до Recreio дос Bandeirantes, дом на спектакуларен паркови и плажи. Големи куќи, станови, трговски центри и куќи почнаа да се доверат на западниот пејзаж, кои доведуваат до повеќето од модерните области во градот.

Со почеток во 1990 година, општински сили постојано ги стимулираат град-широк случувања, целосно мобилизирање на урбаните и еколошкиот потенцијал на градот, како и промовирање на културата, во слободното време и спортски активности. Плажите се претворени во места за рекреација за спорт и активности како што се музички изведби и претстави, додека музеи и уметнички галерии се ревитализира и развиени низ целиот град. Општите и културна ревитализација на градот вклучен хостинг важни спортски настани, како што се на ФИФА Светско првенство во фудбал во 2014 година.

Важен пресвртници во историјата на градот почна во 2008 година со спроведување на смирување полициски единици во неколку фавелите низ Рио де Жанеиро: овие сили значително намалени нивоа на криминал што го прави градот многу побезбеден за живеење, во посета и водење бизнис, стимулирање на нова период на раст и развој како и истакнување на нови и престижната улога Рио за светската сцена.

Култура Рио де Жанеиро е обележана со домородните неговите почетоци, наследството на колонизацијата, важни влијанија од широк спектар на меѓународни култури, како и географската поставеност на градот - нејзината порта, планини и плажи. Единствена историја на градот ја извајаниот во вистински органски ентитет и живеат игралиште на култури и идеи.