начин на живот

Рио де Жанеиро стана меѓународен пионер во својата посветеност на вежбање, здравството и ментална благосостојба.


I LOVE RIO открива фитнес режими, рекреација, совети и техники, од кариоките џогирање за внатрешни и надворешни спортски сали, јога, медитација, и последните нутритивни совети и трендови. Се истражени бањи, се повлекува, додатоци и лична нега, со што жителите и посетителите на најсовремена увид во тоа како да се негува и развива телото и умот.


Рио де Жанеиро слики

Здравје, надворешен живот, и социјализација


Начин на живот во Рио де Жанеиро се различни како на природата која благословува градот и широки како култура која го збогатува.

Постојат повеќе од 160 населби во градот, секој со свој географски и урбанистички карактеристики, обликувањето на начинот на живот на cariocas соодветно - додека некои области се дом на спектакуларен плажи, други делови на градот имаат Атлантската прашума, историска архитектура или прекрасно градските паркови треба да се гордееме.

Планини, плажи, шуми и езера обвиваат со различноста и традиција што датира од домородните народи и опфаќа широко да ја прегрне африкански и европски наследство, овозможувајќи cariocas да уживаат во градот во илјада начини.


Надвор од светски познатата слика на лежерниот и опуштена отворено начин на живот, Кариока живеење вклучува широк спектар на други аспекти достигнувајќи длабоко во традиционалните културни корени на населението, и постојано проширување и развивање со глобализацијата на градот и на Бразил.


Прекрасен спектар на природни пејзажи и пријатни топла клима, како и длабоко социјална природа Рио де Жанеиро, примами жителите да го поминуваат своето време на отворено и да уживаат во убавината на градот и во пријатното друштво на други - изјава на уникатен дружељубивост и стил на cariocas.

Заеднички за сите активности, е јасен акцент на социјализација и вистинското уживање на животот и благодарност за сите негови аспекти, со дефинитивен склоноста за на отворено.

Понатаму да се што е еден голем град има да понуди, начин на живот во Рио де Жанеиро завидна вклучува микс на активности на отворено, здрав живот, неформални и импровизирани општествени собири, спортски пракса, и поставен забави како што се риболов и змејот летање.

Како благодарност за ангажманот на населението со нивната природна околина и наклонетост за дружење, Владата го поддржа и подобрена фитнес практики низ градот преку настани, натпревари и создавање на рекреативните површини и ресурси.

Неколку приватни претпријатија, исто така, изгледа да се грижиме за активно и отворено природата на жители и да придонесе со нудење на класи и активности за подобрување на фитнес и да ги подобрат своите вештини, држење чекор со најновите светски трендови, додека тоа давајќи кариоките спин.


Природата директно влијае на начинот на живот во Рио де Жанеиро - импресивен дел од населението во градот е страстни за интеракција со нивната природна околина: уникатен асортиман на урбани плажи, морски страна лагуни, природни паркови, градини, шуми, и карпести планини.


Топлата клима прави спорт и фитнес рекреација сите попривлечен и во секој парк и плажа може да се најде армиите на cariocas трчање, возење велосипед, вежбање и спортување.

Жителите и посетителите на градот редовно прават екскурзии до во ридовите кои ја збогатуваат голем метрополитенска паркови како што се "Parque da Tijuca" или "Parque da Pedra Branca ', бореле низ шумата и up камења да уживаат сензационален поглед на градот околу и под.

Долго велосипед вози се зема околу неколку Митрополитот лагуни, како што се на познатата "Lagoa Родриго de Freitas" или по должината на десетици плажи, додека пливачи, морнари и сурферите се доверат на два заливи и океанските води.

Рибар линија повеќето крајбрежни тегне и фудбал, одбојка и фитнес вежби се изведуваат на песочна се протега во топлите отворено.

Почнувајќи од изгрејсонце и продолжува и по зајдисонце, сите главни плажи во градот се дом на луѓе вежбате или собир во тимови за да се игра и excercise - колку што се стари лица да уживаат во раните утрински часови на ден, многу по-училиште организации учат фудбал и одбојка за деца од сите возрасти.

Поздравувајќи спорт и вежби од многу делови на светот, јога денес е нашироко се смета за една од најпознатите хранливи активности за телото и умот и популарни класи може да се најдат на спортски сали, плажи и паркови низ Рио - со својата комбинација на квалификувани физичка маневри и спокоен медитацијата тоа е сега се практикува дури и на подвижна стоење сурфање одбори опкружен со вода.

Длабоката врска со природата, здравје и желба целосно да уживаат во животот го прават така што многу работни патници се дојде до нивната канцеларија локации во спортска облека, инкорпорирање на работа надвор во нивната секојдневна рутина и правење на најдоброто од неопходност.

Типично, многу работници ги напуштат своите формални одежди во нивното место на вработување, за да не се губи време и може да се ужива во активности на отворено на пат кон, и после работа.

Топлото време значи отворено општествени дејности - Cariocas обично се собираат на отворено, во плоштади, барови, паркови и на плажите, што ги прави уникатно отворени за нови луѓе и места, може тоа да биде за културни или спортски настани, или за карактеристичните викенд скара дел Кариока повеќето семејства.

Оваа афинитет со отворено го негуваа силна свест на времето - многу cariocas се во можност да се предвиди со импресивна прецизност ако облаци и дожд се приближуваат.


Начин на живот и културни практики развиени и споени во едни со други од двете врска со природата и културното наследство - ефектот може да се види на најразлични начини, во активности кои се движат од рекреативен риболов и вежбање за уживање во музиката и уметнички прослави.


Наследство има облик и на историјата на градот, како и начинот на своите жители да уживате во него - музика беше интегриран во многу аспекти на градскиот живот, станувајќи дел од религиски празници, градот спонзориран концерти и настапи во живо колку што е случаен плажа дена преку бум -box на песок.

Свежа храна е витален дел на локалната начин на живот - Прекрасна и долгогодишна функција на неделникот кариоките рутина е шопинг за намирници во локалната саем, каде што клиентите се поврзете директно со производите од нивната земја.

Секое соседство има најмалку едно неделна овошје и зеленчук на пазарот, каде што клиентите Преамбулата заедно патеки избирање многу најдобрите состојки по разумни цени, дегустација на вкусни примероци и весело разговараат со други локални жители и трговци.

Секојдневните активности и практики, исто така се утврдени и под влијание на карактеристичните кариоките синкретизам - Некои занимации датираат уште од најраните цивилизации автохтони, додека останатите активности, навики и храна произлегуваат од европските доселеници и афро-бразилската популација.

Рибарски заедници постоеле уште пред португалски колонизација на Бразил, а важно боречка вештина на 'Capoeira и многу духовни врски имаат своето потекло во африканските традиции.

Слично на тоа, Рио де Жанеиро има големо богатство на традиционалната национална кујна, со корени во различни културни средини.


Владата активно работи на олеснување на силна врска cariocas "со околината, и во обезбедувањето дека културното наследство е вклучена - образовни кампањи и модерна инфраструктура се дел од напорите насочени кон подобрување и поттикнување на здрав начин на живот.


Во последниве години, јавни институции имаат спроведено креативен различни програми за зголемување на свеста, мотив за промоција на здрав и позитивен начин на живот.

Како начин на живот е резултат на многу СОГЛАСНО фактори, вклучувајќи и консумирање на здрава храна, националната влада објави сет на исхраната насоки, нудејќи мудрец совети за тоа што да јадат, најдобар начин да се подготват јадења, и тоа како најдобро да уживате во него.

Насоките залагаат за употреба на природни состојки, избегнување на индустриска обработка и одгледување на заедничка кулинарска култура, каде што семејствата се купи, готви и да уживате во храната заедно - овој иновативен пристап неразделно поврзани животен стил со исхрана и здрав начин на живот, камен-темелник на кариоките начин на живот.

Државната власт на Рио рутински спонзорира рекламни кампањи, како и голем број на бесплатни отворен сали и широк обем натпревари и активности низ градот, со нагласка на широк спектар на прекрасни природни простори и вештачки структури слободно достапен за сите cariocas.

Импресивен град-широк велосипедски патеки се изградени, како и нов скејт паркови, да се демократизира пристапот до јавните површини и да се промовира различни фитнес активности - повеќето плажи е Рио де Жанеиро се опремени со мали сали бесплатен за користење, додека многу населби низ градот се дом на јавноста и модерни сали отворено за стари лица.

Додавање до велосипедски патеки во градот спонзорирани, приватни претпријатија се ставени на располагање на јавноста велосипеди, кои може да се изнајмуваат и падна многу лесно низ Рио де Жанеиро, понатамошно промовирање активен начин на живот и демократизацијата на места.

Голем број на независни претпријатија нудат класи и групни активности, свесни за cariocas желба "да се вклучат со својата околина и ги споделат своите искуства со еден на друг.

Танцот, музиката, готвење, боречка вештина и сурфање лекции дејствува како начин на прислушување и во богата и динамична историја и додавање на личен репертоари.

Сјајни природни дарови на градот, заедно со својот континуиран прилив на практики од целиот свет, се формирале богата таписерија на културните традиции и идентитети; дозволувајќи им на широк спектар на стилови на живот кариоките дека, иако навидум различни, сите слават љубов кон животот и значењето на другите.