музика

Познат во целиот свет за уникатен, жив и културно експанзивна музика го родила, Рио де Жанеиро и понатаму останува еден од најважните градови за развој и ширење на стари и нови жанрови.


I LOVE RIO истражува важни епохи во длабока музичка историја на градот, изложен стари и нови таленти и откривање на информации за класични концерти и изложби, фестивали и партии во различни ритми како Самба, Forró, Џез, Chorinho, Maracatu, и многу повеќе.


Рио де Жанеиро слики

Витален дел од Кариока КУЛТУРА


Музиката е суштински дел од Кариока култура - исто толку важно како плажите и шуми кои го благослови Рио де Жанеиро, музика во Рио шири секој аспект на животот во градот.

Како град кој живее, дише и се сели во музиката, Рио де Жанеиро се карактеризира по сиот свет како светилиште за отчукувања ентузијасти и композитори - поврзани со религијата, идентитетот, прослави и комплетен начин на живеење, музика најде нови ритми и улоги во душата, и дење и ноќе во градот.

Таков е значењето на музиката во Рио, кои градските власти редовно организира и спонзорира бесплатни концерти и фестивали: до-доаѓаат изведувачи, како и познатиот бразилски и меѓународни ѕвезди, рутински се игра во градот финансиран настани. Ѕвезди како Ролинг Стоунс, Род Стјуарт, црно око писси, Лени Кравиц, Дејвид Гета, Стиви Вондер, и Роберто Карлос ги сите настапи на бесплатни концерти на Копакабана или плажа Ипанема - прибирање на голем број луѓе и уживање спектакуларен успех. Секој новогодишната ноќ, на различни бесплатни концерти се организираат во неколку локации низ Рио де Жанеиро, добредојде на изведувачите и публиката од сите краеви на светот.


Локални, национални или меѓународни пејачи и музичари, секогаш дава многу почит и внимание - неколку важни улици, авении и паркови во Рио де Жанеиро се именувани по Кариока музички лидери, кои се високо ценета како легенди и инспирации.


Антонио Карлос Жобим, писателот на "Garota де Ипанема", веројатно најголемиот светски познатата песна составена во градот, е почитуван од страна поздравувајќи секој посетител во и надвор од територијата на Рио, како на меѓународниот аеродром локалната го носи неговото име. Еден од најтрадиционалните улици во историската област на Ипанема е именуван во чест на Vinicius de Moraes, ко-автор на истата песна.

Песните се прегрнавме и пеел на улица, заедно со едно возило, или во бројните караоке баровите кои бибер градот. Тоа не е ретко да се сведоци на мала група луѓе одеднаш пеење или танцување на една популарна песна само за задоволството на тоа, во еден бар, на плажа, или во фер.


Слично на она што го прават плажи во Рио, музика во Рио де Жанеиро често премостува јазот возрасни класи помеѓу - за време на карневалот, Самба е јасен социјални еквилајзер, а во текот на годината често на младите и постарите лица пее и игра на ритамот на истиот композиции, во истите места.


Cariocas сакаат музика и сакаат својот град - како резултат на тоа, многу од стиховите на бројни поп песни, самба и боса-нова композициите за Рио де Жанеиро, или љубов кон прекрасен град. Портретиран во многу љубезни начини, Рио де Жанеиро е, и продолжува да биде, најславните Кариока муза.

Кои датираат од крајот на деветнаесеттиот век, најпозната ритам роден во Рио де Жанеиро е Samba, направи дури и повеќе популарен од страна на меѓународно реномирани карневалски прослави. Сепак, Jazzy боса-нова, исто така, беше создадена во градот и доби многу на вниманието на меѓународната јавност, бидејќи во 1962 година хит песна "Garota де Ипанема". Подоцна, фанк Кариока, роден во фавелите на Рио во 1980 година, стана важен и популарен израз на локалната култура.

Самба е голем дијамант во мјузиклот богатство на Кариока луѓе, но тоа не е само еден - на различни други миксови и песни донесе живот на широк спектар на чувства и да се опише смирувачки страни на личноста на овој сензационен градот.

Карневалот е време за Самба и Самба е гласот на карневалот - сепак, ова непогрешлив мелодија е пронајдена околу градот во текот на годината. Самба е национален звук на Бразил, а тоа го насочуваат во бројни други ритмови и музички изрази како што се "самба направи Breque" самба со многу особено темпо каде што пејачот можеби ќе се претстави со нов лик, направи краток хумористични монолог или рецитираат порака во контекст на составот. Самба верзија на балада, со танцот и радосен пресврт на романтични песни, е резултат на Самба Canção ", која стана доста популарна околу 1950-тите и се собраа голем број на поддржувачи, производителите и потрошувачите. Тоа е исто така познат како средината на годината Самба, затоа што тоа е обично се наоѓаат надвор од сезона карневал.

Роден од лабава мешавина помеѓу џезот и помек Самба победи, Боса Нова е иконски Кариока креација која инспирираше илјадници уметници од целиот свет, и со влијание, која продолжува до ден-денес.

Потивко и софистицирани, и самото име значи "нов специјален начин на создавање музика", како "боса" е одредница на Кариока начин, и "Нова", открива дека реновирањето и еволуција. Ова е начинот на Жоао Жилберто, Том Жобим и Vinicius de Moraes, меѓу многу други ѕвезди и музички генијалци, создадена во 1950-тите во ритамот кој би носел чувство, но непозната за светот.

Две вртења на рекорд се доволни за зборовите "боса-нова" да дојде течат од една во срцата на еден уши - ова е тоа дека овој жанр има врз оние што го чувствува тоа, како ритамот можат да ги избалансираат сите рабови и магично поставите публика во земјата на радост, топлина и боја: Копакабана.


Скапоцените звуците на семејството, пријателите, радосен собири и спонтани партии за кои Рио де Жанеиро е познат да биде идентификувано Pagode, многу добро се допадна и поддржан музички стил, кој ги обединува и се проширува на сите најомилените карактеристики на Самба - го победи и на текстот, со чувство и можност да се вклучат мал и голем број луѓе во една страсна песна.


Дружељубивост биде еден од најзначајните културни карактеристики на Кариока луѓе, кога станува збор за уживање во музиката секој се приклучи на партијата, без разлика дали тоа е што го прави или пеење заедно: во Рио стаден природата на музиката е предност што е самиот ритам.

Модерниот ритам слегува од фавелите и преземање на радио станици и ноќни клубови е Фанк Кариока, понекогаш само со име "Фанк". Овој ритам вклучува ритмички компоненти од електронски, Самба, хип хоп и рап. Таа е многу популарна кај помладата публика, благодарение на препреки песни и истакнати изведувачи, како и миксови создадена од страна диџеи кои осигурач овој жанр со други претставници на денс музиката во светот.


Рио де Жанеиро е дом на повеќе од 160 населби, и секако многу развиено јасна музички идентитет - се ова во однос на објектите, популарен локален ритми, или и двете.


Некои населби се особено одбележана со тапани, како што се Lapa, боемски центар на градот, каде што се наоѓаат и некои од најдобрите неформални ресторани и барови. многу Cariocas Lapa и посетители да изберат да се приклучат на забавата на танцување и savoring задоволства на Рио. Во овој значаен дел од градот се наоѓаат некои од најпознатите и традиционалните претпријатија, каде што живее на Samba, и каде што секој добива погодени од танцувањето пчела.

Други области се фокусира на различни амбиенти и стилови - Ипанема е дом на голем број на традиционални Боса Нова претпријатија, и Домаќините живеат настапи дневно. Исто така во Ипанема, неколку културни центри и продавници, каде што посетителите можат да најдат книги, записи и сувенири од историјата и животот на најголемата експоненти и самиот жанр.

Бразилската музика индустрија е самоодржлив: постојат доволно музичари и композитори во сцена за да се произведе нешто за сечиј вкус во публиката која, со оглед на големиот заедницата и широк спектар на жанрови, е извонреден успех. Ова е исто така причина зошто бразилската музика е толку добро познат во целиот свет, и зошто нејзиниот квалитет е голем и затоа својот потпис така непогрешлив.


Музика во живо во Рио де Жанеиро е уште еден од големите икони на градот, и се прославува како шеќер леб планината, статуата на Исус Спасителот, или црна и бела тротоар на сончевата Копакабана.


Концерти или големи музички настани се само дел од музичката сцена градот - дали е за одбележување на почетокот на една фаза, национално или локално празник, извикувајќи за победа на еден фудбалски тим или за религиозни прослави, Cariocas со задоволство се приклучат на нивните срца и гласови во спонтан хорови.

Музика во Рио е фундаментален дел од идентитетот на Кариока е - разбирањето на ова им овозможува на посетителите да се разбере подобро на животот на градот, и да се создаде една подлабока врска со локалното население. Знаејќи малку за музичка култура и наследство во Рио де Жанеиро ќе добие најголем, најтопла насмевка надвор од секоја Кариока.