ноќен живот

Топлото време и наклонетост на Рио со страни направиле Рио де Жанеиро, една од најпознатите уникатен и Uplifting места за ноќно лумпување.


I LOVE RIO шета низ различни области на градот, се искачи на своите ридови и влегува решетките од самрак до зори да се донесе читателите информации за најинтересните вечер рекреација. Барови, базен рок клубови, самба ноќи, улични паради, партиите и карневалот тестови се ископани заедно со најсофистицирана, звук и егзотични барови, храна, пијалоци, музика и муштерии. I LOVE RIO помага на посетителите и локалното население да се направи најмногу еклектичен ноќните празникот, диви, прекрасно единствен град.


Рио де Жанеиро слики

Боемски и шик, секогаш уникатни


Ноќниот живот во Рио де Жанеиро може да биде како што се различни како десетици населби и музички ритмови кои се доверат на градот. Ноќниот живот на Рио е сосема единствен инклузивен, добредојде во својот народ, луѓето од сите вкусови, искуства и насоки. Таа е исполнета со енергична музика, спектар на боите, осветленоста, невиност и сензуалност.

Рио ноќен живот ќе се протега од големите клубови каде слушање на модерната музика, на мали претпријатија кои нудат најдоброто од ритми како Samba и боса нова, додека десетици театри забавува посетителите и жителите со драми, читања, балетот, и мешавина за промена или вршење на уметноста.

Познатиот области во светот на Ipanema и Leblon се дом на голем број на шик и рафинирани барови, ресторани и клубови - со музика во живо и пред-регистрирани, и DJ на располагање во многу локации со различни програми во текот на неделата.

Боемски соседството на Lapa сега е место за да слушнете музика во живо Самба, мали неформални барови и многу жива сцена исполнета киосци, случајни пијалаци, и улични изведувачи.

Колевки на културата и музички стилови, фавелите во Рио станаа главен театар Музика Фанк прослави и концерти, настапи зголемување, привлекување на љубителите на музиката и посетители од целиот свет.

Во месеци пред карневалски прослави, Самба понуди станаа главна тема во сите области на градот, со проби и настапи во живо во мали барови, познати продавници и плоштадите.


Топла клима на Рио де Жанеиро поттикнува активности на отворено во текот на денот и во текот на ноќта и ги инспирира уште повеќе вистински социјални ноќен живот и искрење на целата година.


По мистериозната страна зајдисонца, уметници често се најдат нивните богати талент. Всушност, голем и познат Рио музика е роден и развиено во голема мера во сенките на ноќта, вклучувајќи џез, боса нова, Тропикализмот Samba и Фанк Кариока.


Низ историјата на градот, во ноќниот живот еволуирале во согласност со локалните и глобалните трендови култура, меша и развој на исклучиво кариоките начин.


Доаѓањето на кралското семејство во 1822 година, формализирана ноќ рекреација на Рио де Жанеиро, во согласност со трендовите на португалски и Европската салон. Тонот и природата на прославите беше поставен од страна на судот и се одредува од страна на партиите и топки тие нудат. Во 1889 година, царско танц славни одржа во Фискалната Ајленд, забавуваат повеќе од 4.000 гости со опојна коктел забава, танц и костимот. Непознат за домаќините и гостите, големиот празник го означи крајот на царувањето и воведе во нова фаза во рекреација на населението.

До крајот на 19 век, во текот на ноќта беше под влијание на културата "Бохемија". Париски. Неколку соби биле создадени во париски стил, како што се на Мулен Руж во 1891 година Во 1909 година, Општинскиот Театро (Општинскиот театар) беше инаугуриран, една од највпечатливите градби и барокна градот, кој е и денес. На овие претпријатија да се случи неколку програми театар, циркус, концерти и ора.

Да се ограничи некои европски владее во градот, закон беше донесен во 1901 година, на декрети дека културните куќи и споменици што го става Бразилецот имиња отколку Европејците, дополнително стимулирање на развојот на една музичка и локалните ноќ култура, што резултира во иконски филозофија ноќен живот тековната Рио.

Претпријатија Chopp (пиво) почна да се појават кон крајот на овој век, вградување во текот на ноќта култура совршено одговара за надворешна тропска клима. Жени почнале да ги посетуваат овие нови јавни места, како паркови, театри, концертни сали, кои биле исклучиво машки домени. Флерт, која претходно беше ограничена на дневниот посети, тој почна да се земе повеќе безгрижно ноќни природата.

Африканско потекло граѓаните почна учество во популарната области, што резултира со значително влијание врз нивната вклученост и влијание на бразилската музика, што се совпаѓа со појавата на самба и карневал. Во 1920 година, џез, Чарлстон и самба танци исполни клубови и барови на градот, што доведува Olavo Bilac, познат новинар од тоа време, да се прогласи Рио, "Градски танц".


Lapa се покажа како боем енклава на градот во 1920 година, исполнета со ноќни клубови, барови и казина. Тоа беше познат како тропски Монмартр во поглед на нивните париски влијание и, како и неговиот француски предок, регионот донесе уметници, интелектуалци, аристократи, политичари и различни луѓе од сите сфери на животот. Тоа беше многу космополитски област, дом на широк спектар на музички жанрови, вклучувајќи класична оркестри, џез, пијано и Самба. Уметници и писатели од времето зборуваше за двајца ко-постоечките Lapas, Отворен интелектуална средина, и многу повеќе ancoberta мракот.


Со формирањето на Cinelandia кон средината на овој век, заедно со други широко распространета урбана реформи, Lapa била напуштена од интелектуалци и уметници, и беше за нејзиниот субверзивен повеќето колеги додека реконструкцијата на областа и откривањето во последните неколку децении, враќање Lapa за оригинална шарм и сјај.

Во 1934 година, "Казино де Urca" стана најголем театарски претстави во Јужна Америка, нудејќи декадентниот фузија драма, театар, кабаре, музика и танц. По повторното легализација на коцкање во 1930 година стотици казина, софистицирани објекти дури и наједноставните се појавија за да се приспособат на вкусовите и приходи на населението. Во 1946 година, играта беше забранет во целата земја, а завршува во казиното култура во Рио де Жанеиро и Бразил.

Во 1990-тите Lapa отиде преку серија на реформи во урбаните, малку го менува својот имиџ и трансгресивен давајќи и нов бран на културно вриење. Област е, според тоа, еден маѓепсан круг се појавува како културно-темелник на градот во текот на ноќта.

Во петок и сабота, особено, главниот дел од патот од познатиот сводовите Lapa аквадуктот, оживува со продавачите коктели, пиво и вкусна улица храна, како што се печено месо и колачи. На различни мешавина на населението и посетителите на градот, се мешаат во енергична атмосфера, додека групи на танчери и пејачи се формираат мали кругови и да дејствува пред пописот гледачи.

А широк спектар на клубови на улиците на соседството, свири традиционална музика, како што се на Samba, Forro и фанк. Соседството, сега е многу ценета музички театар, каде што некои од најславните бразилски и меѓународни уметници работи нормално.


Клучна компонента на ноќта култура на градот, се нарекуваат локалните барови "botequims." Продолжувањето на старата пиво куќи, овие барови имаат тенденција да имаат едноставен и скромен декор, додавање на своите Домашен чувствувам, додека маси и столици постави на тротоарот обезбедат топлината на отворено. Тие продаваат различни традиционална храна барови, вклучувајќи месо и грав јадења, слатки, колачи треска, супи и ракчиња, како и повеќе смел и инвентивен креации.


А мешавина на барови, ресторани и Рио музика места обично претпријатија добредојде на посетителите со локални јадења и забава во живо со модерна сајтови обично се шири во Јужна Рио, по должината на главните патишта на Копакабана, Ипанема, Leblon и запад областа долж Barra da Tijuca. Покрај тоа, голем број на луксузни хотели во гордоста површина со бутик барови соочува современиот придонеси јавните и меѓународни музика, често со живи диџеј.

Друга централна и уникатна карактеристика на ноќта во Рио е тежнеење кон плоштадите на градот. Ниска Gávea (Долна Gávea), кој се наоѓа во близина на Praça Сантос Dumont (Свети плоштадот Dumont) е неформална синтеза модерен во Рио. Cariocas одат меѓу барови и продавачи, разгледување стари пријатели и создавање на нови пиење ладно пиво и грицки со печени кикиритки или производи од тесто. Се наоѓа помеѓу окрузите Laranjeiras и Фламенго ова на плоштадот Сан Салвадор која оживува секоја вечер со музика, танцување, смеа и разговор. Го сумира што се назад привлечност на културата во ноќта на отворено во Рио, каде што музичарите се собираат за да играат на различни ритми, особено на Samba, Choro, џез и акустична гитара. Овие настапи се ценети од страна на радосната и екстатично публика танцување кога се возбудува.

Шарени, весели и добредојде на сите, Рио де Жанеиро во текот на ноќта, нуди широк и навистина различни видови на забава опции, за да одговараат на сите буџети и вкусови толку полна со изненадувања, како што се енергетиката и вибрации.