Niterói

Седи само другата Guanabara Беј од Рио де Жанеиро е нејзината сестра-град Niteroi, споделувајќи уникатна и длабока врска која датира уште од самиот почеток на две. Значајни денес како што беше во минатото, Niteroi додава една нова димензија со откривањето на градот Рио де Жанеиро и држава.


Како дел од I LOVE филозофија Рио е да ги прошири културните хоризонти во државата Рио, на порталот се опфаќа во детали на различни аспекти на културен и туристички каталог Niteroi е. Затскриено плажи, архитектура, музеи, кина, паркови, патувања, сензационално погледи, ресторани, театри, спортски натпревари и рекреација, како и флешбекови до важни епохи од историјата на регионот, лесно се позиционираат Niteroi во срцето на сценската, културни во државата и интелектуална средина.


Рио де Жанеиро слики

ЕДИНСТВЕНИОТ бразилскиот град основан од страна на домородните Indios


Niteroi седи во Guanabara Беј само карши Рио де Жанеиро, со растојание од околу 7 милји помеѓу двете, со мост за поврзување на градовите. Niteroi, или поточно, на земјиште кое Niteroi сега го зазема, првично беше наречен Sao Lourenco дос Indios кога за прв пат се населиле во 1573 година од страна на Araribóia, главен Tupi-Гуарани - тоа е единствениот бразилски град за да ги формира автохтон лидер.

Niteroi е една од најважните области во историјата на државата Рио де Жанеиро, со голем изобилно богати и значајни минатото. Денес, тоа е петти по големина град во државата, поделени во 52 населби, со население од околу 500.000.

Тоа е градот со едно од највисоките квалитети на животот во Бразил, и има највисок приход по глава на жител и највисока стапка на писменост во државата. Таа, исто така врие од фасцинантен музеи, историски споменици и бујна зелени пространства за истражување.


Длабоко и неразделно поврзан со градот Рио де Жанеиро, историски, културно, и географски, Niteroi треба да биде на маршрутата на сите за време на посетата на главниот град, како што нуди нови перспективи за целиот регион и е дом на навистина уникатен и незаборавно обележја од кои многу се лесно достапни од Рио де Жанеиро.


Грбот Niteroi има три датуми врежани на него: 1573, 1819 и 1835 година на тупаница на овие датуми се однесува на официјалната година од основањето на градот од страна на Araribóia, главен temiminós Indio кои биле донесени за да им помогне во од страна на Португалија во војната против Франција. Село, по име Sao Lourenco дос Indios, беше инсталиран на врвот на еден рид, правејќи инвазија изненадување речиси невозможно. Тоа беше првиот и единствениот град во Бразил дека е основана од страна на Indios.

Во текот на овој век, регионот доби други доселеници, како што се на Језуитите кои инсталирани фарма за производство на храна. Економски развој беше нагласен со производство на фармите, шеќер мелници, трговија и транспорт.

Кога кралот Жоао VI и неговиот двор пристигна во бразилската колонија во 1808 година, голем број на црковните општини во регионот добија значајни случувања, особено São João de Icaraí (свети Јован Icaraí), São Domingos (Свети недела) и Praia Grande (голема плажа), каде што тој го прослави својот роденден. Во 1819 година, на вториот датум на грбот на градот, регионот бил поставен како Вила Реал da Praia Grande (Ројал селото Голема плажа), и од таа точка на политичката и општествена идентитетот се разликувале од тогашниот град Sao Sebastiao do Рио де Женеиро (Свети Себастијан од Рио де Жанеиро).

Во 1835 година, и вториот значаен датум во историјата на градот, е кога Вила Реал де Праја Гранде (Кралската село на Големата плажа), го прогласи за главен град на провинцијата во Рио де Жанеиро, седиште на општата влада.

Поради што бил издигнат на статусот на градот и го преименува Nictheroy, која е најчесто се смета дека значи "скриена вода" во Tamoios автохтон јазик. Во 1841 година градот доби почесна титула на "царски град", во посета на младиот император Dom Pedro II за церемонии и театарски претстави. Тоа постепено се ревитализираше во согласност со Plano Taulois (Talouis план), развиен од страна на францускиот инженер Педро Taulois. Овој напор ефективно се одрази на урбаното подрачје на Niteroi.

Подобрувања во главниот град биле постепено спроведува, како што се на бродот на пареа во 1835 година, кит нафта на јавното осветлување во 1837 година, гас светилки во 1847 година, снабдување со вода во 1861 година, на Niteroi железници, го поврзува градот со пошироката држава во 1872 година, и електрични трамваи во 1883 година.

Во 1894 година, поради серијата на бунтови и напади врз градот, главниот град бил префрлен во Петрополис. Сепак, Niteroi повторно беше воведена како главен град во 1903 година, со што се означи еден период на значајни урбани интервенции.

Во 1906 година беа инсталирани електрично осветлување и канализација и електрична трамваи почнаа да се замени магаре-влечат оние. На Cassino Icaraí (Icaraí Казино) им конкурираат на Cassino da Urca (Urca Казино) во градот Рио де Жанеиро, во кој хотел, ресторан и коцкање соби, како и големи имиња во бразилски и латиноамерикански музика.

Во 1970-тите на Понте Presidente Коста е Силва (претседател Коста и Силва мост) е изградена, подобро позната како Рио-Niteroi мост, еден од најпознатите imporant инженеринг знаменитости на Бразил. Во 1974 година, со новиот закон резултираше во државите на Guanabara и Рио де Жанеиро за да се спојат, што резултира во Niteroi веќе не е главен град. Ова доведе до многу промени и да се голем дел од населението на Niteroi да мигрираат.

Во доцните 1980-ти, градот повторно откри своето културно наследство и вокација. Важни згради и градилишта биле изградени и обновени, како на Театро Општински Жоао Каетано (João Каетано Општинскиот театар) и Igreja де Сао Lourenço дос Indios (Свети Лоренс Црквата на домородните).


Денес, Niteroi е еден од најважните градови во Бразил, и дом на голем број на атракции и настани кои се и двете стои на свои и ја раскажуваат приказната за блиската врска и длабока врска градот дели со блиските Рио де Жанеиро.


Еден од најславните атракции во Niteroi е иконски "Museu де Арте Contemporânea MAC", во Музејот на современа уметност и симбол на градот. Дизајниран од познатиот архитект Оскар Neimeyer, на НЛО во облик на основање може да се пофали со врвен погледи над заливот Gunabara и Corcovado и шеќер леб Планини. Neimeyer предвидено музејот да биде "нешто лабава во пејзажот, бела птица лета во текот на небото и морето на Niteroi", или "цвет роден во карпа". Инаугуриран во 1996 година, таа стана светски познатиот упатување во уметноста, архитектурата и туризмот.

Други важни музеи и галерии вклучуваат Museu де Арте Сакра (Музеј на духовната уметност), дом на богата збирка на историски и верски артефакти и Museu де Arqueologia де Itapú (Археолошкиот музеј на Itapú) кој се однесува neraly 8.000 години во регионот историја. Една од главните теми на колекцијата се депозити на школки, инструменти, камења, човечки скелети и други материјали кои сведочат за секојдневниот лов, риболов и собирање практики во океанска регионот пред откривањето на Бразил. Сончевиот da Jambeiro е прекрасен замок, изграден во 1872 година, со убави плочки, деветнаесеттиот век фасади, балкони и салони.

Важни историски локации во градот се "Форте де Боа Viagem" историски споменик на колонијалниот период, што поетски разгледува Guanabara Залив. Друга е "Форталеза де Санта Круз" (Санта Круз тврдина), изградена во 1555 година, која содржи колекција на осумнаесеттиот и деветнаесеттиот век пиштоли и капелата од 1612 година.


Природни чуда во и околу Niteroi се бројни и стравопочит-инспиративна. Во градот има голем број на спектакуларен плажи, вклучувајќи Icarai, кој е најдобро познат во градот, нареден со бадеми и кокосови дрвја. Praia do Sossego (Релаксација на плажа), Itapú и Itacoatiara се исто така накит по должината на брегот на градот. Niteroi има и океански плажи соочува со силни бранови идеален за сурфање и спорт, и со кои се соочува залив плажи со мирни води идеален за семејни активности и релаксација.


На Вајлдер oceanfront, плажи, како што Prainha де Piratininga, Praia de Итаипу и прекрасниот Praia de Itacoatiara не треба да се пропушти. Itacoatiara плажа, вгнездени во долниот дел од Pedra направи Elefante и опкружен со прекрасна природа и куќи, се смета за една од најубавите плажи во цела држава. Близина Praia de Итаипу е исто така Lagoa де Итаипу спокоен лагуна, каде што многу одат на риба, плива и да се релаксираат.

Регионот, исто така, може да се пофали голем број на прекрасни зелени пространства. "Parque де Место", или Градскиот парк, нуди прекрасни погледи на песочните брегови на Niteroi, како и навистина спектакуларен поглед на регионот, вклучувајќи Guanabara Залив, Sugarloaf и Спасителот Христос. Веб-страницата, исто така, пожелно место за параглајдерство, бидејќи на своите импресивни висина, ставови, и поволните ветрови.

На Serra da Tiririca е огромна област на бујна Атлантикот шума, населени со орхидеи и природни дивиот свет, како што се armadillos, творови и ежеви. "Pedra направи Elefante", или Слон Карпа, се наоѓа на највисоката точка на Serra da Tiririca, меѓу повикувајќи се протега на Itapúaçu и Itacoatiara плажи и опкружен со бујна дождовните шуми. Големата карпа, која Барес импресивни сличност со глава на слон, нуди прекрасен панорамски поглед на Рио - морињата кои скут против заливите во Niteroi, островите Maricás и величествената планина.

Понатаму, за кастингот пространство Serra da Tiririca државата Паркот содржи планинарење и качување жариштата како што Алто Mourão и Morro das Andorinhas, со комбинирање на неверојатни ставови со богата вегетација и, покрај нудат патеки со спектакуларни погледи, во 1992 година во паркот беше прогласен за светски биосферен резерват од страна на УНЕСКО.


Годишни настани во Niteroi, достигнаа ниво на организација и промоција во последниве години дека немало како што неодамна како пред една деценија - фактори кои придонесуваат вклучуваат раст на туризмот и на населението во областа на Guanabara Залив, како и формирање на организации кои се стави заедно нови проекти и да го откријат постоечките.


Месеците декември, јануари и февруари имаат тенденција да се врти околу традиционалните јужната хемисфера летни настани како што се Божик, Нова Година (Réveillon) и карневал. Официјалниот Réveillon партијата се одвива на Praia de Icaraí, една од најпознатите плажи во Niteroi. На оваа плажа, за три дена луѓето се предвиди и да се подготвени да се забавуваат за големиот ден, и во текот на овој пред-Réveillon атмосфера има неколку музички изведби, од карпа на Samba, додека огномет се тестираат.

Јули носи со себе зимски фестивал, кој вклучува богатство на акција спортски настани, како што се на шампионатот скејтбординг, на пристаништето Сао Франциско Брег, а турнирот параглајдерство, во Parque де Cidade, на врвот на Morro da viração. Најновото издание на фестивалот е премин стоење Гребло Jurujuba-Icaraí, што е знак на зголемената популарност на овој нов пресврт на сурфање.

Во јули, на домаќините градот 'Niteroi Ем cena', или скица фестивал Niteroi, каде се изложени драмски парчиња од 15 минути или помалку во должина за панелот на професори и директори од локалниот театар училишта, како и за пошироката јавност.

Тоа е конкурентна изложба на кратки парчиња театар со платени награди за првите три скици кај возрасни и деца во прилог на најдобар драмски писател. Во август, Niteroi џез фестивал среќаваат локалните уметници со другите од целиот Бразил и во светот да вршат бесплатни концерти на отворено - само на отворањето на настанот е ексклузивна за носителите билет.

Во текот на годината на прекумерноста од уметнички, спортски и културни настани бибер календарот обезбедување на совршен баланс во социјални, културни и рекреативни пејзаж Niteroi е.