Државата Рио де Жанеиро

Препознавајќи ја важноста и синергиски односи меѓу главниот град и десетици градови кои точка на држава, јас го I LOVE RIO обезбедува око отворање информации за градови, окрузи и заедниците кои се надвор од познатиот град на Државата.


Сите пукнатини и делови на државата се истражени во потрагата по скриени културни, гастрономски и социјална камења. веб-страница истражува историски развој и прекрасните пејзажи на многу уникатен региони, откривајќи важната улога што ја има во секој целокупната структура на државата.


Рио де Жанеиро слики

Колонијална историја и спектакуларен ПРИРОДАТА


Затоа што на телевизија, филмови и патување списанија многу патници имаат идеја за она што светски познатиот градот Рио де Жанеиро е за: непогрешлив статуа на Исус Спасителот има е една од најпознатите иконски репрезентации или Рио и Бразил за речиси еден век. Рио самба, фудбал, плажи, и карневалски прослави имаат бил во медиумите со децении.

Подалеку од она што е веќе познат, има многу повеќе да се знаеме и искуство во околните области - регион кој се уште е главно се непознати надвор од Бразил. Рио, бидејќи градот е почесто наведени, се наоѓа во држава со исто име, државата Рио де Жанеиро - дом на богатство на природни и културни знаменитости, прекрасни плажи, планини и зелени природни резервати.

Постојат 26 сојузни држави во Бразил, 27 вкупно со федералната област на главниот град на земјата Бразилија. Државниот Рио де Жанеиро се граничи со државите од Minas Gerais, Еспирито Санто, Сао Паоло, а од страна на Атлантскиот Океан.


Околу градот, секој регион на државата Рио де Жанеиро е дом на различни места на големи туристички и културен интерес. Додека некои региони се дом на неоткриените острови и тајна плажи, другите региони покажат вековната традиции и колонијална архитектура. Другите делови на државата се високо во планините или опкружен со шуми, и додека сите различни, сите региони во земјата, која нуди непогрешлив Бразилецот гостопримство.


Земјата на Рио де Жанеиро е поделена во осум региони - Região Метрополитана, Região Serrana, Região Norte Флуминенсе, Região Сул Флуминенсе, Região Noroeste Флуминенсе, Região das Baixadas Litorâneas, Região Медио Paraíba, и прекрасниот Região Коста Вер.

Кој се наоѓа во Região Метрополитана, Niteroi седи во на Guanabara Беј само другата страна од градот Рио де Жанеиро, со растојание на околу 10 километри меѓу двете. Niteroi е дом на еден богат спектар на културни и природни атракции, од кои некои се навистина спектакуларно, лесно достапен од градот Рио де Жанеиро и не треба да се пропушти. Основана од страна на araribóia, шефот на Tupi-Гуарани кој и помогна на Португалски одвратат француски напаѓачите, тоа е единствениот бразилски град да се утврдени со автохтон лидер.

Подалеку од градот Рио де Жанеиро, регионите на најголемите туристички интерес во државата се богати остров Острови Коста (зелен брег), на Região das Baixadas Litorâneas, исто така познат како Коста Сол (брегот на сонцето) дом на плажите и езерата, а Região Serrana (планинските региони) во внатрешноста на државата, дома зелени ридови, планини и шуми.

Име на Коста Верде одразува своите богати прашуми додека Коста do Sol е така наречен поради многуте плажи светска класа во регионот. Зелениот брег е дом на обележје дестинации како што се Ilha Grande, Paraty и Ангра дос Реис, со убави еколошки државните паркови како што се Parque Nacional da Serra da Bocaina. Коста Острови прикажува многу елементи на убавината на природата во остар Бразилецот во спротивност со едни со други, да се има на едната страна на океанот и директно со кои се соочува, неверојатно бујна пошумени планини.

Ангра дос Реис е познат по своите прекрасни плажи и бројни острови кои бибер кристално води, кои се движат од напуштена плажа идили до софистицирани области на развој. Најмногу познати и да се слави од нив е Ilha Grande, или "големиот остров", каде што живописните плажи задоволат бујна Атлантикот шума и се назад барови, ресторани и кафулиња. Посетителите можат да уживаат чамец и јахта патувања околу регионот и да ги набљудува различни морски животни. Во Ангра дос Реис себе атракции се историскиот центар, колонијални куќи, манастири, цркви и шармантна ресторани.

Необичниот колонијален град на Paraty е време-патување искуство: со над 400 години од историјата и прекрасна архитектура сместена во својата калдрма, тоа е дом на некои од најпознатите беспрекорен и идилична плажите во државата, вклучително и на плажа Trindade Sono Плажа со кристално чистите води идеален за пливање и нуркање. таму се исто така прекрасен водопади мала оддалеченост од главниот град.


Коста do Sol, со повеќе од 100 километри на плажи, е исто така познат како Região дос Лагос, или регион на езерата, По многу езера и лагуни најде таму. Еве, на мирен Cabo Frio, затскриено Arraial направи Кабо, секогаш шик Buzios, и Бразил сурфање град на Saquarema се само некои од многуте одлични места нудат феноменален плажи, живописни пејсажи, и фантастични ноќно.


Познат како град на сурфање на Бразил, Saquarema е околу 100 километри од Рио де Жанеиро. Овој регион првично била населена со Tamoio домородните племиња на рибарите, кој специјализирал во мекотели, лесно да се најде поради географијата на овој крајбрежен простор. Тука, постојат 60 километри од крајбрежјето да се истражуваат, како и 12 плажи за ентузијастите за сурфање изберете.

Araruama е најголемиот град во Região дос Лагос, каде што живеат различни комори, со проширување на улогата во животот на државата и famoust Araruama езеро, лагуната идеален за сурфање на ветер. Исто така во Araruama е beuatiful и уште тајна Праја Seca, долг бел песок-плажа сè повеќе популарен меѓу оние кои уживаат во неразвиени, природни плажи и уште сакаат да останат во близина до градот Рио де Жанеиро.

Cabo Frio, кој се наоѓа околу два часа од Рио де Градот Жанеиро, е познат по своите плажи океан, бели песочни дини и историски значајна тврдина "Форте де Сао Matheus. Таа има една популарна група на острови за оние мами куриозитети и шармот на мали рибарски села, каде што може да се купат од огромниот спектар на вкусни морска храна, како и да се вклучат во добро сакаше минато време на аматерски или професионални риболов. Cabo Frio така е еден од најважните градови за на плажа мода во земјата.

Rio das Ostras пофали со долго се протега на чиста, мирна крајбрежје, составена од 15 прекрасните плажи, идеален за сурферите. Посетителите да уживаат во широк спектар на барови, ресторани и киосци коишто нудат вкусни локалната кујна како и лагуни, паркови и резервати кои се богати со флора и фауна. Градот, исто така, добива славни годишен џез-фестивал.

Arraial направи Кабо нуди некои од најдобрите нуркање спотови во Бразил со многу нуркаат чамци замине за плажи идеален за водени подводен риболов авантури сурфање. На Reserva Extrativista Marinha де Arraial направи Кабо (рударските морска резерви на Arraial направи Кабо) е прекрасен еколошки простор во регионот, населени со традиционалните риболов заедници.

Направи симбол од 70-тите од страна на француската актерка Брижит Бардо, мора да се посети жариште и игралиште за Богатите е прославената Armação дос Buzios, кои вообичаено се нарекува само "Buzios. 'со прекрасните плажи и одличен ноќен живот ова е модерен град плажа од денот, привлекување на широк спектар на Cariocas и меѓународни посетителите на својот сценски крајбрежјето. Зуењето и елегантен ноќен живот може да се пофали еклектичен асортиман на барови, ресторани и клубови прават Buzios идеална локација за гламурозна за одмор

Macaé е еден од најбрзо растечките области во Рио де Жанеиро, добивањето на високо ниво на бизнис туризам, како резултат на офшор својата нафтена индустрија. Тоа е домаќин на Биеналето Бразил префрлани Конференцијата за нафта и гас кои се среќаваат околу 800 излагачи. Градот исто така има области на голема природна убавина, вклучувајќи плажи, национални паркови, острови, крајбрежните лагуни, планини, водопади и флора и фауна, светилишта.


На Região Serrana, е планинска област, во која историски важен град на Петрополис, во еден момент капитал на Бразил, и шармантната Nova Friburgo. Понуди Região Serrana патници величие на планините Сера дос Órgãos, и поради нејзините умерена клима, оваа област привлекува многу посетители преку целата година.


Петрополис, еден од најпопуларните и прекрасни планински локации на Рио држава, и е мјаукање нарекува на "царски град", бидејќи на монархот Dom Pedro II го својот дом направени. Тој е опкружен со бујна шума Атлантикот и пулсира со уметноста, музиката, танц, култура и традиција.

Teresópolis, сместена на врвот на еден прекрасен планински опсег, е често посетуван за својата свежа, ладен воздух и убава природна паркови, полна со разновидна флора, фауна и извори. А слатка занает, облека и гастрономијата на пазарот, исто така, се одржува секој викенд.

Nova Friburgo, врамени во Атлантикот шума, понуди голем број на турнеи и патеките да се доживее водопади, планини, реки и еколошки резервати. Тоа е исто така популарна по својот висок квалитет pousadas, ресторани и гастрономија - вклучувајќи fondues и raclettes, кози сирење, колачи и домашни чоколади.

Cachoeiras de Macacu е именуван во чест на многу прекрасни водопади (Cachoeiras) од регионот, и заработи местото на Наслов на здравјето-туристички град. "Овој уникатен место се наоѓа во Região Serrana, помалку од 90 километри од главниот град. Град со зборот 'водопади "во своето име евоцира слики и сензации на мир и спокојство.

Кој се наоѓа во "долината на кафе", хармоничен планинскиот град на Miguel Pereira наоѓа на надморска височина од 618m, и е опкружен со бујна зелени планини за внатрешни работи на Бразил. Мигел Переира има балансиран и високо ниво на кислород, што му дава прекрасен климата на целата година. Познат по своите претрупан климата, овој град бил прогласена за климатски одморалиште, а сега и официјално се смета како 3-ти најдобра климата во светот, на 2-ри најдобрите во Бразил, а најдобар во Држава Рио де Жанеиро.


Низ државата Рио де Жанеиро, на Мата тропските и суптропските шуми Атлантика е се преполни со биолошката разновидност. Неговиот претставник видови на флора и фауна направи Região Serrana една од најразновидните на планетата.


За оние кои доаѓаат во Рио де Жанеиро и сакаат да доживее дополнителна страна од регионот, има многу во близина дестинации кои нудат голем број на атракции и лесно да се постигнат за еднодневна турнеја или за викенд.

Помалку познати локации како што Rio das Ostras и водопади на Cachoeiras de Macacu се прекрасни места за посета и се повеќе и повеќе станува популарен кај двете бразилски и меѓународни посетители слично.

Туризмот, Рио е постојано се развива и е основна компонента на плодна и одржлив развој на државата. Постојат голем број на компании посветени да патуваат низ државата, од кои некои нудат авантуристички патувања, додека други се фокусира на природата и животната средина, образованието или high-end плажа уживање. Да се осигура дека функциите на туристичката индустрија во кооперативен и ефикасен начин, многу јавни институции го надгледуваат важни бизнис инфраструктура за да се олесни интеракцијата помеѓу претпријатијата и да се промовира изложеност.