спорт

Cariocas сакаат спортот - од фудбалот да параглајдерство, и сето она помеѓу. Секоја плажа, шумски и телото на вода во Рио де Жанеиро се потврдува фактот дека Cariocas сме во средината на траен љубовната афера со фитнес и спортска опрема.


I LOVE RIO истражува спортска рекреација на планините, плажи, море и воздух, давање совети и совети за тоа како да се вклучат, како и фасцинантни приказни и корисни совети. Стручни и популарни спортови се опфатени заедно со модерните трендови, како што гасена-поставата и stand-up лопатка, како и информации за скокање, класи, локални тимови, спортски сали и конкурентни настани.


Рио де Жанеиро слики

Најразновидните сала за вежбање ВО СВЕТОТ


Биде сончев град, благословени од топла клима, Рио де Жанеиро е совршено место да се развие солидна спортска култура, како што луѓето се подготвени на улиците од страна на оптимална температура. Сончеви денови, на топлина, и сина хоризонти создадена интензивно отворен култура, каде спортови и активности играат важна улога во секојдневниот живот во градот.


Плажи за пливање, шуми за пешачење, и планините за качување направи на Рио де Жанеиро еден од најголемите, повеќето забавно, најразновидна, отворено спортски сали во светот. Спортски настани во текот на градот се идеална опција за Cariocas да ги комбинираат своите страст за спортот со нивната склоност за дружење и грандиозниот спектакл.


Луѓе од сите возрасти се собираат по бреговите на многу плажи, и дење и ноќе, играјќи сите вид на спорт - сурфање, плажа фудбал, одбојка, нога одбојката, гимнастика, џогирање, па дури и тежат-лифтинг, само за да именува неколку. Младите да научат фудбалски сите заедно на плажи, додека старешините уживате во слободен сали и вежбање во класи учтивост на префектурата во градот.

Сини води стимулирам во текот на денот, и хипнотизирам на зајдисонце - секогаш добредојде сурфери, граници на телото, пливачи и нуркачи. На белите песоци на сто брегови се чувствуваат како кадифе, кога играте со удар од волеј, плажа одбојката, фреска топка, плажа фудбал, и сите времиња омилен спорт "altinha." Рио

Зелени урбаните шуми се дом на прекрасни водопади, езерца и патеки поминува низ некои од најбогатите екосистеми на земјата - богата флора, фауна, и незаборавно аглите на Атлантикот прашума. Езера и лагуни одразуваат на хоризонтот, и се наведени од страна на патеки направени само за велосипедизам, уметничко лизгање, џогирање, трчање и - без други иако од самиот момент.

Карпести ридови покануваме рок-алпинисти за да заработите ставови привилегија на неверојатни пејзажи, острови, и единствени перспективи на градот подолу. Врвови толку отворени и високо за да им даде чувство на лет - да се планинари, или да се храбрите кои скокаат и да се откажам планирам до тропски птици кои се сопственици на небото на Рио.


Како јавна и демократски простор, плажи во Рио се идеална опција за луѓе од сите социјални потекла и способности за да се здружат и да уживаат во спортските рекреација. Подготвени да едноставно седат и впие до сончевите зраци, повеќето Cariocas одлучат за повеќе активни и мобилни ангажман со нивната околина и се адаптирале и развиено голем број на различни спортови кои се совршени за песочна терен.


Еден спорт кој се игра во речиси секој плажа во Рио, без оглед на големината и демографски, е "futebol de Areia", или плажа фудбал. Во поголемите плажи, како што се "Praia do Фламенго", а во делови од Западна зона на Рио, постојат мрежи и делови од песок посветена на рекреација. Altinha, или "малку висока," е игра во која фудбал е донесен во воздухот помеѓу кругови на играчи, со користење на стапалата, потколениците, колената, рамената и главата. На златното правило - дека Топката останува воздухот обврзани во секое време - помага спортот своето име.

Друг прочуен спорт е одбојка и судовите може да се најде поставата на плажата во речиси сите плажи во градот, каде што професионалци и аматери доаѓаат да важнича и брус своите таленти.

Исто така постои и широк асортиман на спортови на база на вода која Cariocas и посетители доаѓаат до брегот на Рио за. Пливачи се собираат во групи за масовно плива и натпревари, а сурферите и телото граници однесе на груб, чисти води на соседството Barra da Tijuca и подалеку во близина Recreio - како и тренди плажи од областите на Копакабана, Ипанема и Leblon.

Во моментов, со стоење Гребло е модерен рекреација вода во Рио: спорт кој вклучува стои на одборот при користење на гребло да се лизга низ брановите. Активноста нуди мирна вежба придружени со уникатен поглед на природни пејзажи, лесно да се практикуваат и, исто така, пријатно на езерата и лагуни.

Веќе не се поврзани со мачо и бунтовнички култура на 70-тите и 80-тите години, стандардни Сурфај и натаму останува важен дел од контракултурата на Рио - и растеше голем број на следбеници се должи на прекрасните плажи проголтани од градот. Локалните групи сурфање посвети време и напори да се создаде натпревари да ги собере на едно национално и меѓународно сурфање шампиони заедно познати плажи во Рио.


Плажите претставуваат еден од главните туристичка атракција во Рио, а локалните жители да има голема корист од нив. Сепак, фудбалот има најголем Следниве во општата Кариока Спорт Култура - длабоко вкоренет во умовите на луѓето, таа се зголеми за да биде дел од секојдневниот живот. Тоа е далеку од најпознатите ценети спорт во Бразил, Рио де Жанеиро и не е исклучок.


Фудбал има посебна карактеристика на надминување на социјалните разлики, и може да се игра само за никаде - можеби причината зошто тоа стана толку популарна низ целиот свет како што беше. Всушност, во фавелите колку што е во луксузни населби, главните спортски настани се врти околу него.

Фудбал е голем дел од бразилската култура од својата миграција од Англија во 1894. Исто така дел од причината за популарноста и распространетоста на спортот е фактот дека тоа е многу достапни, и може да се одигра на широк спектар на терени. Cariocas може да се види усовршувајќи своите вештини со топката низ градот, од своите песочни плажи на ликвидација патеки на фавелите.

Рио е дом на некои од најпознатите и поддржани фудбалски тимови во Бразил, чии игри се хостирани на иконите стадион Маракана во текот на годината.

Постојат неколку првенства дека Cariocas следат, држејќи страстни сојузи со различни тимови. На "Campeonato de Futebol Кариока", или Кариока фудбалски шампионат, е државниот натпревар во Рио де Жанеиро, кој постои во една или друга маската од 1906 година на повеќето популарни и успешни тимови се Фламенго Ботафого, Васко и Флуминенсе.

Најважните Националниот куп што се нарекува "Campeonato Brasileiro", или бразилскиот шампионат, популарно познат како "Brasileirão", која беше формирана во 1959 година и има четири одделенија. На "Копа do Brasil", или бразилскиот куп, е основана во 1989 година, а има поголем број на тимови на поголем пресек на држави во земјата. Шампиони на двете од овие национални натпревари се гарантира место во "Копа Либертадорес де Америка" или Слобода Купот на Америка.

Варијанта плажа фудбал останува особено популарен, со градот служејќи како убава зад сцената на многу меѓународни натпревари.


Прекрасно разновидна топографија и пејзаж Рио е подложна на широк спектар на спортски активности. Шумите и планините нудат големи можности за пешачење, качување и издржливост спортови.


По паркови, особено на "Aterro де Фламенго", или Фламенго парк, масите на тркачи, тесни-јаже пешаци, тежина лифтери, скејтери и велосипедисти се собираат да флекс своите мускули и пот намалува стресот на денот. Конкурентни работи редовно се организираат низ целиот град да ги собере на големи делови од фитнес ентузијасти.

Capoeira е форма на уметност и спорт кој комбинира борба, танц, музика и игра и се изведува за да извикуваат и перкусии. Таа е формирана во почетокот на 16 век од страна на бразилскиот робови на африкански наследство, како начин на маскирање на борбата против техники од нив се крие во танц потези. Во крајот на 2014 година беше даден на ОН статусот културно наследство.

Приватни спортски сали и спортски клубови кружат, обезбедување на широк спектар на опрема и часови за да ги задоволи секој фитнес вкус. Самиот град промовира активен начин на живот на своите жители, преку рекламни кампањи истакнување на вредноста на Рио како скапоцен алатка за да бидете здрави.

Десетици јавни сали за стари лица се сместени во градот во многу паркови, градини, па дури и по должината на плажите: Владата има инвестирано во успешни иницијативи здравје и спортски да се подобри фитнес на своето население, поставување на бесплатни отворен сали и телесна тежина во паркови и заедници, да се охрабри и да се прошири пристапот до рекреативни фитнес пракса.


Рио де Жанеиро е голем град, кој се протега низ површина од над 4400 квадратни километри изградена веднаш до плажа, со многу лагуни, како и во близина на чудесната ридови, шуми, и карпести формации - Значи, тоа не е изненадување дека велосипедизмот е толку многу ценети меѓу Cariocas, а државата има изградено повеќе од 360 километри на урбана велосипед патеки, од кои многу се премине некои од најпосакуваните погледи во градот и околните области.


Како што некои спортови се исто така одлична за да се види, тие стануваат важни туристички настани - одбојка, пловење, трки со мотори, боречки вештини, џу, и Capoeira секогаш го привлече вниманието на Cariocas и посетителите слично.


Денес, Рио де Жанеиро, се смета за еден од спортските престолнини на светот - игра домаќин на lionesses на меѓународни спортски натпревар, како и обезбедување на плодна почва за бесконечен поток на настани и активности.


Да се признае посветеност на Рио за фитнес и спортска опрема, градот одигра незаборавен домаќин на Светското првенство во 2014 година и беше избран како сцена за многу престижни Олимписките игри во 2016 година градот е домаќин на годишниот Рио Спорт Шоу, фер за спортска опрема, услуги, спортски сали и клубови.

Во 2015 година, државата беше домаќин на голем број на спортски настани, за да ја одбележат 450-годишнината од постоењето на Рио, вклучувајќи долги, и можност да експериментирате 14 различни спортски и рекреативни настани во водата меѓу distrcits на Leme и Recreio дос Bandeirantes.

Секоја година, градот е домаќин на Светското првенство на Capoeira, од која имаат корист од учеството на седумнаесет земји. Конкуренцијата нуди Capoeira уметници можност да ги покажат своите таленти на пошироката публика, и да добијат многу баран меѓународно признавање.

На "Desafio da Паз" (Предизвикот на мир) се спортски настани што се случуваат во backstreets на најсјајниот фавелите во Рио, хостирано од страна на светски познатиот Групо Културни Afroreggae (Afroreggae културна група).


На Desafio da Паз стана негувале дел од спортски календар на градот, домаќин на различни настани во заедниците низ градското подрачје. Поддршка на проектот е желбата за промовирање на мирот и на културни и спортски плодови кои мирна социјална средина нуди.


А популарна спортска рекреација кој потекнува од фавелите е змејот летање. Млади и стари жители имаат поминато години усовршување на уметноста на градење на летала и спроведување на натпревари во небото.

Rio de Janeiro е сончево и топло, природно покани да излезат и да спортуваат - покана на градот се протега низ целиот свет за сите кои сакаат да играат.