туризмот

Туристички информации и совети за некои од најдобрите патувања, патувања, скокање, и е малку познато накит низ градот се поставени голи на посетителите на градот. I LOVE RIO носи детални и специјализирани совети за тоа како најдобро да уживаат во различни пејзажи - планини, плажи, паркови, и многу повеќе. Од совршена можност фотографија, на најдобар начин да се потрошат некој дождлив ден во Рио, како и класи и екскурзијаs.


Познати знаменитости колку што е минорна и речиси непознати богатства се откриени и презентирани. Детални информации за тоа како да стигнат до било кој дел на Рио, или каде да ги најде најдобрите водичи, се нуди во текот на порталот.


Рио де Жанеиро слики

Отворена необработвана површина наследство и наследство


Светски познат по своите плажи, карневалот, и иконите статуа на Исус Спасителот, Рио де Жанеиро е град богат на историјата, културата, традициите и природата кои одат и подалеку од она што е општо позната. Прекрасни брегови, монолитен планините, водопади, недопрени урбаните шуми, острови, па дури и езера сите може да се најде во рамките на границите на градот Рио.


Воени тврдини, убави цркви, музеи, историски градби, и културни центри расфрлани низ населби длабоко различни еден од друг, ја раскажуваат приказната за град како богат во душата, како што е во убавината, и да се обезбеди еден фасцинантен прилог на спектакуларен природата во Рио.


Именуван од страна на светски УНЕСКО наследство и наследство во 2012 година, оваа институција, награден со титула на Рио де Жанеиро во признавањето на исклучителен начин природен поставувања на градот се логирате со урбаниот пејзаж, и во признавањето на разновидна и исклучителна убавина.

Понатаму да истакнување неколку локални знаменитости, како статуата Христос, плажата Копакабана, ботанички градини, Tijuca шума, и војската тврдини, УНЕСКО, исто така, призна тековен уметничка инспирација дека Рио де Жанеиро се предвидени за музичари, landscapers, и уметници во текот на годините.


Најпознатите обележја во Рио се статуа на Исус Спасителот, и шеќер леб - иконски симболи на Рио де Жанеиро за речиси еден век. Сепак, во градот има многу други атракции кои, иако не толку познат, може да биде само како незаборавно.


Свет икона на Рио де Жанеиро, на 30 метри високата статуа на Христос стои на Corcovado планината, во Националниот парк Tijuca шума. Посетителите можат да стигнат на статуата преку панорамски лифтови и посета на капелата основана во подножјето на споменикот.

Карши статуа, токму на отворањето на Guanabara Беј, а зголемувањето на околу 400 метри надморска височина, на шеќер леб Планина е една од визиите потпис на Рио де Жанеиро. Овој прекрасен карпести формирање дава сите посетители можност за некои прекрасен погледи и искуства. Туристите можат да истражуваат монолитен своите височини и посетителите можат да патуваат преку жичара правото на врвот на планината, за една од најпознатите неверојатни ставови на континентот, вклучувајќи воздушни поглед на градот од Niteroi, Христос плажа Откупител и Копакабана - уште еден голем знаменитост во градот.

Еден од најпосетуваните плажи во светот, плажа Копакабана е дом на една широка понуда на ресторани, барови, продавници, модни бутици, театри, галерии и изложби - со главна атракција тука за да се биде јасно сино море и сите активности кои тоа им овозможува на , како што се водните и плажа спортови, џогирање, возење велосипед, или, едноставно, релаксирачки на парична казна песок и ужива во ставови.

Близина, Ипанема е центар на луксузни универзумот Рио - сакан од поети, музичари и милиони посетители, оваа населба е дом на една од најдобрите урбани плажи во светот и местото на некои од најреномираните и гламурозна продавници, бутици и галерии во земјата. Тоа е прекрасно место да уживате во поглед, како на пример Morro Dois Irmãos планината, тиркизниот води и убава плажа посетителите.

Кој се наоѓа во еден од повеќето достапни и туристички области на Рио, Morro Dois Irmãos планина не е често посетуван но нуди одличен поглед на окрузите Ipanema и Leblon време, директно спроти него, островите Cagarras направи за одличен полу- дневна турнеја и да понудат уникатна поглед на градот. Овој архипелаг, кој се наоѓа на само неколку километри од плажа Ипанема, е одлично место за посета во потрага на блиска средба со природата и биодиверзитетот на Бразил. Како природен резерват на Бегалец, многу видови на морски животни, од водата или воздухот, може да се види тука.


Денес, повеќе од 1,6 милиони луѓе го посетуваат Рио годишно ниво, и додека туризмот во Рио де Жанеиро, напредуваше за повеќе од сто години, она што го привлече посетителите на градот, еволуирале драматично. Првично, на шеќер леб не е достапен преку кабел автомобил, статуата Христос не постои на Corcovado планината, и плажите беа забележани како опасни и се користат само за терапевтски бањи. Работите се променија сигурни - уште, уште многу прекрасни места остануваат речиси неистражен од денешните посетители.


Луѓе од целиот свет се привлечени и маѓепсана од страна на уникатен спој на плажи, планини, паркови, култура и начин на живот, од кои сите се предвидени инспирација за многу форми на уметност, литература, поезија и музика.

Музеи, галерии и театри се опкружени со исклучително драматична сцена, каде што природата ги исполнува урбана метропола и впечатлива генијалност на фавелите. Низата на хостели и станови направи посети како удобно и забавно, а различни транспорт опции им овозможи на посетителите многу лесни начини на откривање и доживување на градот.


Од врвот на планините Рио е еден може да уживаат во прекрасните погледи на околните градскиот пејзаж и го фати својот текстури интеракција - меѓу планините и морето, шума и градот, високи гламур и истегне фавелите - на таков начин што тоа е тешко да се визуелизира од земјата.


Шеќер леб, Corcovado и Dois Irmãos се меѓу Најпознат од тие терени, додека Pedra де Gávea нуди малку посилни екскурзија со подеднакво апсење пати.

Националниот парк Tijuca е една од најголемите урбани шуми во светот, кој се наоѓа во непосредна близина на центарот на Рио. Богата со карпести ридови и мали планини, тој нуди возбудливо скокање по стрмни пукнатини и скриени патеки, овозможувајќи паузите да уживаат водопад или да се восхитуваат на егзотични фауната, џунгла лозите, се издвојуваа рок формации и ендемична флора и фауна. Од своите планински врвови посетителите можат да видат голема ширина и пространоста на шумата, и да ги преземат во командантот панорами на градот подолу.

Рио има исклучително големо изобилство на зелените пространства, вклучувајќи градските паркови, шуми и државните паркови. По должината на брегот помеѓу Ботафого и Центро е бујна зелени пространство наречено "Parque направи Фламенго", или Фламенго парк. Голем, егзотични дрвја линија на патот, каде што луѓето може да се најде трчање, вежбање, уметничко лизгање, велосипед, пешачење или само релаксирачки.

За високи дрвја и егзотични видови на "Jardim Botanico", или Ботаничка градина, е идеална локација. Создадена во 1808 година од страна на кралското семејство претежно за одгледување на терапевтски и лековити билки, во градината и оранжерии сега домаќин на импресивно различните избор на растенија - Ориентални зачини како ванила и цимет, зеленчук од Португалија и Гвајана, и растенија, дрвја и кактуси од целиот свет.

На "Parque Природни Општински де Marapendi", или општински парк Marapendi, достапен преку Западна зона на Рио, овозможува на посетителите со низа на активности, вклучувајќи пешачење, пикник и frolicking во игралишта. На "де Marapendi Lagoa", или Marapendi лагуна, која се наоѓа во област на Barra da Tijuca е богата со сценско ставови, чистата вода и низа на птици и диви животни. Посетителите можат да уживаат во сценско патување со брод по Охридското Езеро.

Најпознатите лагуната на градот е "Logoa Родриго de Freitas", исто така познат како "срцето на Рио де Жанеиро." Оваа спокоен езерото е одлично место за да уживаат во поглед на градот, како и да се вежба и практикува сите видови на водни и копнени спортови. Од веслање, за велосипедизам, пешачење, џогирање или практикување јога и сончањето, патот околните лагуната нуди многу опции за да се релаксираат и да работат надвор, уживајќи во обично свежи и светли денови во Рио.


Како скапоцен потсетување на богатата историја, култура, и еволуција на Рио де Жанеиро, голем број на воени тврдини збогати брегови и на хоризонтот на градот, како и десетици цркви и споменици расфрлани низ десетици единици.


Иконите и навистина уникатна катедрала де Сао Sebastiao do Рио де Жанеиро е многу модерна и го одзема здивот зграда дом на верата на луѓето Кариока и илјадници посетители кои се најде во својата магична дизајн, тајната награди на уметност и сончева светлина. Познат по своите конусна форма и насликани стакло уметност во неговите прозорци кои одат од подот до таванот формираат крст, овој скапоцен камен на архитектура се наоѓа во финансискиот центар на градот, каде што ги отвори вратите за светот во 70-тите. Со стоење простор за 20.000 луѓе, што може лесно да измислен како еден од најголемите храмови во Јужна Америка.

Не е далеку, меѓу плажите на Копакабана и Arpoador стои на Копакабана Фор, храбро се соочуваат со Атлантскиот Океан. Изграден во 1914 година, оваа вооружена бункер чувано брегот на Рио додека не се деактивираат за крајбрежните одбрана во 1987 година, но посетителите се уште може да се восхитувам на силата на неговите ѕидови и топови Круп, кој се бранеше. Во денешно време се користи како музеј на Армијата Историја и тоа му дава на посетителите убави глетки на плажите и целиот залив, бидејќи нејзината локација беше стратегиски зедов да го надгледуваат област со 360 ° визија.

Убава и историски значајна "Parque Лаге" во предградието на округот Jardim Botanico е клучен историски белег од времето на Бразилецот колонизација, и дом на една убава градина. Палатата на повидок експонати на софистицирана убавина на почетокот архитектура од 19 век, рамо до рамо со современа уметност од "Escola де Artes Visuais", на Факултетот за ликовни уметности.


Рио де Жанеиро е реномираните во текот на изминатите неколку децении за нејзиниот придонес во уметничкиот свет. Ова делумно се должи на владините инвестиции во галерии и изложби низ целиот град. На "Museu де Арте do Rio", или музеј на уметноста Рио, беше отворена во 2013 година, и е домаќин прекрасен изложби и настани во текот на годината. На "Museu де Арте Модерна", или Музејот на модерна уметност, како и на "Центро културен Банко do Brasil", односно банка на Бразил културен центар, исто така, да закаже меѓународно признати изложби во текот на годината.


Друг аспект на културното репертоар Рио е нејзиниот театар, и широката благодарност на изведувачките уметности. На "Театро Општински", или Општинскиот театар ", е еден од највпечатливите градби во градот. Изградена во барок стил во 1909 година, што пред се покажува класични концерти, опери и балети, како и некои музички театар.


Ноќен живот во Рио е целосно во уникатен и прифаќање - добредојде во својот народ пати на сите вкусови, позадини и ориентации. Таа е исполнета со страст за живот, среќа, жива музика, спектарот на бои, и сјајот.


Позната по белите лакови кои ги одбележаа влезот боемски област Рио, и дом на светло плочки чекори кои се искачи на населбата Санта Тереза, Lapa е како ниту едно друго место во светот. Шарени тезги продаваат коктели, пива и улица храна бибер пата, а патиштата се наредени со барови проектирање енергична, традиционална музика, како што се на Samba, Forró и фанк.

Стилски и софистициран претпријатија може да се најде во областите на Копакабана, Ipanema и Leblon, додека барови и плоштади бибер секоја населба, abuzz со среќен музика и брборењата на жителите во Рио.


Како прифатлива поднесување индустрија е проширен во Рио, сопствениците работеле неуморно да ги направат своите претпријатија, како шармантен и единствена што е можно. Тие имаат тенденција да се создаде возбудлива атмосфера, зајакната со Заедничко дели барови, дневни соби и кујни.


Исто така, постојат голем број на располагање во градот луксузни сместување. Некои од plushest хотели можат да се најдат во модерен окрузи на Копакабана, Ipanema и Leblon, обезбедување на гости со гастроном кујна, базени, барови, сауни и масажа услуги.

Обележје Копакабана Палас е повторно на врвот на Јужна Америка е листа на 5-ѕвезди, и тоа е дефинитивно мора да се види во Рио де Жанеиро. Тоа ги отвори вратите за туристите од целиот свет во 1923 година, и од тогаш се е поднесена некои од најбогатите и најпознатите на посетителите во Кариока капитал, како Мерлин Монро, Леди Дијана и Лучијано Павароти, да го именува неколку.

За оние кои се во посета на Рио за бизнис, постојат многу стилски хотели во новите комерцијални и модерен област на градот, Barra de Tijuca. Постојат, исто така, пријатно и евтини опции хотелски населби околу центарот на градот, а областите кои го опкружуваат, како што се Catete, Фламенго и Lapa.

Друга опција е пријатен стан за изнајмување. Со доаѓањето на неколку многу успешни онлајн бизнис, има невиден пораст на овој вид на одмор. Патниците имаат можност да одберат нивниот дом далеку од дома, со изнајмување на целосно украсена и пријатни соби во станови и куќи.


Јавен превоз круг Рио де Жанеиро го прави секој дел од градот е лесно достапна. Автентичен посетата на Рио не би била комплетна без земање на возење на еден од брзо-јава автобуси. Алтернативно, метро е брз и сигурен и присуствува најпопуларните туристички населби во градот.


Изнајмување на велосипед може да биде многу пријатно опција, особено на еден сончев ден. Постојат одлични велосипедски патеки по должината на главните делови од плажата во Leblon, Ипанема, Копакабана, Leme, Ботафого и Фламенго. Слично на тоа, патеки, кои го опкружуваат Родриго de Freitas лагуна, се идеални за прекрасен и живописен велосипед возење.

Без разлика дали тоа е брзо, сообраќајот без возење низ град, или на место екскурзија што е во продавница, конвенционални такси и мото-такси вози се некои од најефикасните и започнување начините да се добие околу градот.

Јахти и хеликоптери, исто така, нудат возбудливи начини да се доживее смарагд води Рио и сценски острови и да добијат прекрасен и уникатен панорамски поглед на градскиот пејзаж. Рио може да се пофали една од најпознатите одзема здивот и единствена топографиите на било кој град во светот - планини, плажи, шуми и високи згради соединува во една со друга во смирувачки мода, нудејќи им на посетителите неверојатен пати од кој било агол, и никогаш не подобра од одозгора.